HELSINKI – Nekoliko sati nakon što je Njemačka zatvorila svoju atomsku eru isključivanjem posljednja tri nuklearna reaktora, najveći pojedinačni reaktor u Evropi ušao je u redovnu upotrebu u Finskoj, rekao je njegov operater u nedjelju.
Očekuje se da će sljedeća generacija Olkiluoto 3, koja sada proizvodi oko 14 posto električne energije u zemlji, ostati operativna “barem sljedećih 60 godina”, prema TVO operateru lokacije.
Njemačka je u međuvremenu službeno okončala decenije korištenja nuklearne energije isključivanjem posljednja tri nuklearna reaktora u subotu.
Prije ponoći sa električne mreže isključeni su reaktor Isar 2 na jugoistoku zemlje, postrojenje Neckarwestheim na jugozapadu i Emsland na sjeverozapadu.
Najveća evropska ekonomija nastojalo je ostaviti za sobom nuklearnu energiju od 2002., ali je postupeno ukidanje ubrzala bivša kancelarka Angela Merkel 2011. nakon taljenja nuklearne elektrane Fukushima u Japanu.
U Finskoj je evropski reaktor s vodom pod prisitskom (EPR) u međuvremenu pušten u redovino rad nekih 18 godina nakon početka izgradnje reaktora i 14 godina nakon što je prvobitno planirano da krene u komercijalnu proizvodnju.
Nakon što je prvi put postigao punu snagu u septembru prošle godine, trebao je ući u komercijalnu proizvodnju struje u decembru, ali je početak odgođen nekoliko puta tokom faze testiranja.
Izgradio ga je konzorcijum Areva-Siemens predvođen Francuzima, a reaktor je prvi put pokrenut u decembru 2021. i priključen na finsku električnu mrežu u martu prošle godine.
“Probna proizvodnja je završena i danas je počela redovna proizvodnja električne energije. Sada se oko 30 odsto finske električne energije proizvodi u Olkiluotou, koji je već imao dva reaktora,” rekli su iz TVO.
S kapacitetom od 1.600 megavata, Olkiluoto 3 je najveći pojedinačni nuklearni reaktor u Evropi, dok je ukrajinska elektrana Zaporizhzhia sa svojih šest reaktora najveća nuklearna elektrana.
Finska se nadala da će se oslanjati na novi reaktor za svoje potrebe za električnom energijom ranije ove zime, s obzirom na strah od nestašice energije zbog rata u Ukrajini, izvršni direktor TVO-a, u izjavi je nazvao “ekološki prihvatljivu proizvodnju električne energije” jednim od “glavnih aduta” Finske.
EPR je osmišljen kako bi ponovno pokrenuo evropsku nuklearnu industriju nakon černobiljske katastrofe 1986, a hvalilo se da nudi veću snagu i bolju sigurnost.
Ali nekoliko projekata EPR-a imalo je kašnjenja i milijarde dolara prekoračenja troškova.
Krajem prošle godine, francuska državna energetska grupacija EDF morala je najaviti još jednu šestomjesečnu odgodu za novi reaktor koji se gradi u Flamanvilleu, u sjeverozapadnoj Francuskoj, odgađajući njegov predviđeni početak do sredine 2024. godine.
Hinkley Point u Britaniji i tvornica Taishan u Kini takođe su pretrpjeli zastoje u proizvodnji EPR-a, prekoračenja troškova i kašnjenja.
Dvije EPR jedinice u Kini već su ušle u komercijalnu proizvodnju, čineći Olkiluoto 3 trećim koji je pušten u rad u svijetu.
Odluka Njemačke da prestane koristiti nuklearnu energiju bila je popularna u zemlji sa snažnim pokretom protiv nuklearne energije.
No, neki su kritizirali kako je ta odluka povećala ovisnost zemlje o ugljenu, dok je pokušavala upravljati energetskom krizom uzrokovanom ratom u Ukrajini.
Markus Soeder, konzervativni premijer južne pokrajine Bavarske, pozvao je saveznu vladu da dopusti njegovoj državi da nastavi koristiti nuklearnu energiju.
“Sve dok kriza nije završila i prelaz na obnovljive izvore nije dovršen, moramo koristiti svaki oblik energije do kraja decenije”, rekao je Soeder za Bild am Sonntag u nedjelju.
Nuklearna tehnologija takođe je doživjela obnovljenu popularnost kao način smanjenja emisije ugljenika, a švedska klimatska aktivistkinja Greta Thunberg oštro je kritikovala njemački potez kao “grešku” ako je to značilo sagorijevanje više uglja.
TVO je pozdravio reaktor Olkiluoto 3 kao “najveći finski klimatski čin”, dodajući da će “ubrzati kretanje prema ugljično neutralnom društvu”.
U Finskoj je anketa iz maja 2022. pokazala da 60 posto Finaca podržava nuklearnu energiju. Agencije