BEOGRAD, Nekoliko stotina njemačkih privrednika uveliko posluje u Srbiji, a investitori iz ove zemlje i dalje su zainteresovani za ulaganja u Srbiju.
Tako njemačka kompanija “Stratik”, koja se bavi proizvodnjom robe od kože i sintetičkih vlakana, najavljuje otvaranje pogona u Bačkoj Palanci u kojima će biti mjesta za 600 radnika. Nijemci uskoro stižu i u Ćupriju, gdje bi poslije četiri decenije konačno trebalo da “nikne” nova fabrika. Predstavnici ove opštine potpisali su memorandum o razumijevanju sa kompanijom “Trajk lajt”, koji će brzo prerasti u ugovor o izgradnji pogona za proizvodnju auto-dijelova u toj opštini. U ovim halama biće posla za oko 500 stanovnika Ćuprije i okolnih mjesta.
Ovo su dvije najnovije njemačke investicije koje bi trebalo da budu realizovane do kraja godine, a ova zemlja je inače četvrta na listi najvećih ulagača u Srbiju. Prema podacima Narodne banke Srbije, od 2005. do 2011. godine stiglo je više od milijardu evra.
Prema podacima Delegacije njemačke privrede, ovdje trenutno posluje oko 400 kompanija čiji su osnivači njemačka pravna lica. Ona, ujedno, zapošljavaju oko 30.000 ljudi.
– U Srbiji je, u isto vrijeme, poslovno aktivno oko 40 njemačkih proizvodnih kompanija koje su u potpunosti izvozno orijentisane, uglavnom u zemlje Evropske unije – kaže Milan Vučković, iz Delegacije njemačke privrede u Srbiji. – Zahvaljujući njima je Srbija posljednjih godina rapidno smanjila svoj spoljnotrgovinski deficit sa ovom zemljom i prošle godine zabilježila rekordni izvoz u istoriji od 1,2 milijarde evra.
Najprivlačnije djelatnosti za njemačke investitore, smatra Vučković, do sada su bile oblasti auto-industrije, farmacije, hemije, tekstila i elektronike, a perspektivne branše svakako predstavljaju energetika, prije svega u domenu obnovljivih izvora energije i poljoprivreda.
-Delegacija njemačke privrede u Srbiji se trudi da u Njemačkoj raznim kanalima zainteresuje mala i srednja preduzeća, za Srbijom kao dobrom investicionom lokacijom i pored činjenice da u ovoj zemlji još nema stabilne pravne sigurnosti koja je potrebna kako bi se privukao još veći broj zainteresovanih kompanija – napominje Vučković.
Uslovi poslovanja
Njemačko-srpsko privredno udruženje svake godine sprovodi anketu o uslovima poslovanja u Srbiji, a rezultati ovog istraživanja iz prošle godine pokazuju da bi čak 88 odsto ulagača ponovo investiralo u Srbiji. Povećanje svojih investicija planiralo je 37 odsto kompanija, dok 39 odsto kao jedan od najvažnijih ciljeva imaju uvećanje radne snage.
Istovremeno su kritikovani pojedini uslovi poslovanja koji bi za Vladu Republike Srbije trebalo da predstavljaju prioritet kao što su neefikasnost državne uprave, komplikovana birokratija, nedovoljna borba protiv korupcije i kriminala kao i uspostavljanje pune pravne sigurnosti. Novosti