BERLIN, Crna knjiga je prezentovana javosti. Riječ je o djelu u kojem su nabrojani primjeri rasipanja novca njemačkih poreskih obveznika.
Visina ukupne štete možda nije tako velika u odnosu na njemački budžet, ali je i te kako bitna.
Njemački Savez poreskih obveznika je objavio svoju najnoviju “Crnu knjigu“ o državnim izdacima koje smatra suvišnim.
Tu su nabrojani razni projekti, slučajevi pogrešnog planiranja ili zapuštanja određenih radova.
Savez nije mogao da navede neku brojku u vezi sa tim, i saopštio je samo da je riječ o straćenim “milijardama“.
Najnovija “lavina troškova“ koju Savez kritikuje tiče se povećanja Bundestaga.
Razlog za to je “loše izborno pravo koje podrazumijeva komplikovano računanje prelaznih i kompenzacionih mandata (…) što rezultira predimenzioniranom proizvodnjom mandata“.
To je rezultat njemačke fiksiranosti na proporcionalnost u Bundestagu.
Tako sada parlament ima 709 poslanika, a ne 598 što je zakonski minimum – “potrebna nam je reforma izbornih zakona kako bi se utvrdio maksimalan broj poslanika“.
Savez poreskih obveznika smatra da “Bundestag XXL“ mora koštati te obveznike 75 miliona evra više nego parlament sa 598 mandata.
Savez je, osim toga, izračunao da širenje zgrade Bundestaga i građevinske greške koje su pritom načinjene koštaju daljih 47 miliona evra.
“Skandalozan primjer“ rasipanja novca je i elektronska kartica zdravstvenog osiguranja koja je uvedena prije 11 godina i još uvek ne može da se koristi kako treba – a troškovi se procjenjuju na 2,2 milijarde evra.
Ima i bizarnijih primjera: gradovi Keln i Potsdam su uveli solarne kontejnere za smeće koje komprimiraju sadržaj tako da moraju da se prazne rjeđe nego obični kontejneri.
Ispostavilo se da Gradska čistoća u Kelnu zbog toga ima dodatni trošak od 2.000 evra po kontejneru koji košta 8000 evra, a potrebno mu je češće i komplikovanije tehničko održavanje.
Na njemačkoj obali Baltičkog mora se nalazi Petersdorfski most na kojem se u posljednje vrijeme stalo stvaraju zastoji i dugačke kolone vozila.
Razlog tome je sanacija zbog koje je donijeta odluka o preseljenju tamošnje kolonije slijepih miševa.
Za njih je izgrađeno novo stanište koje je koštalo 500.000 evra, pri čemu stručnjaci poručuju da životinje neće prihvatiti novi dom.
Sličnih primjera je mnogo, a evo kako su prezentovanje “Crne knjige“ komentarisali njemački dnevni listovi.
Rojtlinger general ancajger (Rojtlingen): “Stranke prije izbora nisu mogle da se slože oko reforme Bundestaga. Zato će poreski obveznici za svoje poslanike tokom neredne četiri godine morati da još dublje posegnu u džep. A pri tome ništa neće postati bolje. Naprotiv: više poslanika znači više odbora, radnih grupa, pa će zakonodavni procesi i donošenje reformi biti još teži… Skori kraj ovog rasipanja novca se ne nazire.“
Landescajtung (Lineburg): “Kada ulice vode u ništa, kada aljkavost i loše izvedeni radovi postanu taakvi da to prevazilazi našu moć poimanja, vrijeme je objavljivanje Crne knjige. Ona je uvijek zabavna, ali taj smijeh lako može da presjedne. Jer, ono o čemu Savez poreskih obveznika piše, jeste opšte dobro, to su neshvatljivi primjeri rasipanja koji pogađaju sve građane. Naravno da to može i ne mora da se registruje kada znamo da dug Njemačke iznosi više od dva miliona evra. Ali, nekoliko procenata koji su protraćeni su nekoliko procenata suviše. Zašto se menadžeri i političari koji su krivi za pogrešne odluke ne kažnjavaju novčano – to većini građana nije jasno. Savez poreskih obveznika zato ne treba da popušta u svojoj borbi“.
Miteldojče cajtung (Hale): “U Crnoj knjizi su se ponovo našli brojni primjeri za promašaje. Ako znamo da njemački budžet obuhvata 1,3 biliona evra, ovi rasipnički grijehovi izgledaju kao sitnica koja nije vrijedna velike povike. Ali, u Crnoj knjizi je ukazano i da je država od 2013. uložila 700 miliona evra u digitalizaciju uprave, a da se na tom planu desilo vrlo malo. Novu digitalnu tehniku nije uvela ni polovina upravnih instanci.“
Noje tag (Vajden): “Nije svaki primjer iz Crne knjige slika čistog rasipanja – na primjer, stvaran odnos putovanja poslanika u inostranstvo teško može da se mjeri gotovinom, I premještanje upravnih instanci na strukturno slabija područja je možda skupo, ali ima magnetno dejstvo čija vrijednost takođe ne može da se izrazi novcem.“ Deutsche welle