BERLIN, Njemačka industrija strahuje da će joj biti nanijeta velika šteta ukoliko se ostvare planovi Evropske unije (EU) o novom načinu označavanja porijekla robe.
Prema navodima njemačkih medija, komesar EU za poreze i carinsku uniju Algirdas Šameta planira propis prema kojem oznaka “Made in…” može da naziv zemlje sadrži samo ukoliko proizvod koji ima tu oznaku, barem 45 odsto zaista i potiče iz te zemlje.
Prema dosadašnjim propisima EU, oznaku “Made in Germany” mogu da nose proizvodi kod kojih je “završna, suštinska, sa privrednog stanovišta opravdana prerada ili dorada, bila u Njemačkoj”.
Tako oznaku “proizvedeno u Njemačkoj” mogu da nose i oni proizvodi koji su i više od 90 odsto izrađeni u inostranstvu i u Njemačkoj su samo konačno obrađeni ili dorađeni.
Predsjednik Njemačke industrijske i trgovinske komore (DIHK) Hans Hajnrih Driftman ocijenio je da bi novi propis EU mogao da nanese ogromnu štetu njemačkoj privredi.
Ugrožene bi bile, kako je naglasio, prije svega ključne izvozne branše – automobilska industrija, elektrotehnika i mašinogradnja. Pored toga, naveo je šef DIHK, i potrošači bi ostali bez značajne “pomoći u orijentaciji na tržištu”.
Konačna odluka o novom sistemu označavanja porijekla robe u EU još nije donijeta, a navedeni prijedlog sporan je i u samoj Komisiji.
Povod za novo rješenje bile su razmirice u vezi sa antidamping-carinama na proizvode Sjeverne Koreje, napravljene od kineske čelične užadi.
Na proizvode iz Sjeverne Koreje plaćaju se visoke carine, a jedan njemački koncern se na to žalio Evropskom sudu pravde i spor dobio pozivajući se na to da su primarni dijelovi proizvedeni u Kini, a u Sjevernoj Koreji samo konačno obrađeni. Beta