BANJALUKA, Sve izvjesnija privatizacija “Telekoma Srbija” od strane njemačkog “Deutsche Telekoma” mogla bi uzdrmati, pa čak i prouzrokovati strukturalne promjene na telekomunikacionom tržištu BiH.
Analitičari ističu da bi “Deutsche Telekom”, koji je odranije posredni manjinski akcionar HT Mostar, kupovinom državnog srbijanskog telekom operatora postao i većinski vlasnik banjalučkog “Telekoma Srpske” i time stekao zakonski neodrživu dominantnu tržišnu poziciju.
“U toj situaciji očekivao bih reakciju Konkurencijskog savjeta BiH sa zahtjevom prema ‘Deutsche Telekomu’ da izađe iz akcionarske strukture jednog od dva telekom operatora u BiH. Tada bi logična odluka Nijemaca bila da izađu iz HT Mostar, odnosno da ostanu u ‘Telekomu Srpske'”, kaže Branko Kecman, direktor banjalučkog društva “Advantis broker”.
U Upravi HT Mostar, takođe, ukazuju da bi u slučaju posrednog ulaska “Deutsche Telekoma” u akcionarsku strukturu “Telekoma Srpske” bilo posla za Konkurencijski savjet BiH.
“Teško je očekivati da bi Konkurencijsko vijeće dozvolilo da jedna kompanija, u ovom slučaju ‘Deutsche Telekom’, praktično posjeduje dvije telekom licence u BiH”, kazao je Stipe Prlić, direktor HT Mostar.
On nije želio komentarisati uticaj takve situacije na buduću privatizaciju mostarskog telekom operatora u kojoj “Deutsche Telekom” ima pravo preče kupovine, navodeći da će o tome odlučivati isključivo Vlada FBiH, kao većinski vlasnik kompanije. Komentar nadležnih u federalnoj vladi nismo, međutim, uspjeli dobiti.
Beogradski mediji objavili su da je državni vrh Srbije dogovorio prodaju 30 odsto plus jedne akcije “Telekoma Srbija” njemačkom “Deutsche Telekomu” za najmanje milijardu evra. Time bi njemački div uz postojećih 20 odsto akcija, koje u “Telekomu Srbija” posjeduje preko grčke telekomunikacione kompanije OTE, stekao većinski udio u srbijanskom operatoru. Transakcija je navodno dogovorena prošle sedmice tokom posjete predsjednika Srbije Borisa Tadića Berlinu, a biće realizovana na jesen, nakon što u oktobru bude raspisan tender.
Ekonomisti ocjenjuju da bi preuzimanje “Telekoma Srpske” od strane “Deutsche Telekoma”, jednog od vodećih telekom operatora u Evropi, uticalo i na slabljenje pozicije sarajevskog “BH Telecoma”, koji je još u državnom vlasništvu.
“Dolazak kompanije kao što je ‘Deutsche Telekoma’ u BiH potakao bi žešću borbu na tržištu telekomunikacija u kojoj sumnjam da bi se bolje snašao ‘BH Telecom’. Odavno sam ukazivao da je on trebalo da bude davno privatiziran, ali političari imaju drugačije kombinacije. ‘BH Telecom’ je za federalne političare idealna ‘koka nosilja’ i neće dozvoliti da se on u skorije vrijeme privatizira, iako bi to za samu kompaniju bila mnogo bolja opcija”, kazao je Muris Čičić, profesor na Ekonomskom fakultetu u Sarajevu.
U “Advantis brokeru”, takođe, smatraju da bi “BH Telecom” u slučaju ulaska Nijemaca u telekom kompaniju u RS izvukao deblji kraj u predstojećoj tržišnoj utakmici, pogotovo, kako navode, ako sarajevski operator na duže staze ostane u državnom vlasništvu. Nezavisne novine
59 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
Ma, ovi naši su proćerdali m.tel. Ovima, će bar ostati, bar išta.
Em sto su procerdali em sto mi sve prodasmo nijemcima ko u doba austrougarske…….
Ovaj Kecman postade i savjetnik za FBIH…
gospodo, sta ima konkurencijsko vijece BiH sa privatizacijom telekoma srbije? vlasnici telekoma srpske ostaju isti, a to sto se mijenja njegova struktura vlasnistva, je problem drzave srbije, a ne bih. sto se tice konkurencijskog savjeta bih, oni su rekli svoje kada je 2007. telekom srpske prodavan telekomu srbije i to je to.
takodje, suvlasnik HT Mostar je hrvatski T-HT. da ne bi, slucajno, telekom srbija trebao cekati da se 10to godisnji spor oko HT Eronet rijesi, pa onda da ide u prodaju T-Comu? ne budite smijesni.
izjavu direktora HT Mostar treba gledati u tom svjetlu.
Ja mislim da bi Kecman trebao ispitati i strukturu Dojce Telekoma. Mozda onda utvrdi da bi bilo dobro da konkurencijsko vijece BIH nalozi dionicarima Dojce Telekoma da svoje dionice prodaju vijecu ministara BIH, a da se transakcija obavi preko advantisa.
a ja mislim da je dobro izvalio, onako napamet.
Ni ja ne vidim kakve veze bi s tim imalo Konkurencijsko vijeće BiH. Tim prije što se, kako Lemi reče, ne mijenja struktura vlasništva TLKM nego njegovog vlasnika.
Uostalom, ako bi Srbija prodala 30% Telekoma Srbija, onda bi njegova struktura vlasništva izgledala: 50% Srbija (tj. PTT), 30% Dojče Telekom, 20% OTE.
Da neće možda Konkurencijsko vijeće natjerati Srbiju da proda svoje učešće u TLKM? Ili da T-HT proda svoj dio u HT Eronetu? Nema šanse… Još manje ima šanse da Konkurencijsko vijeće BiH bilo šta natjera Dojče Telekom, koji ustvari ništa i ne kupuje u BiH.
Član 2. Zakona o konkurenciji BiH:
Ovaj zakon primjenjuje se i na privredne djelatnosti privrednih subjekata sa sjedištem i
prebivalištem u inostranstvu, ako njihovo djelovanje ima značajan efekat na tržište
Bosne i Hercegovine ili na značajnijem dijelu tržišta.
Dakle, ne lupa Kecman nego lupi Lemi a ponavljaju njegovi sateliti
hoces reci da konkurencijsko vijece bih ima nadleznost i van teritorije bih?
OK, ali kakav to instrument u rukama ima Konkurencijsko vijeće BiH da zabrani Dojče Telekomu i Srbiji da naprave transakciju o kojoj se priča?
Koliko znam, mogu da ih kazne ukoliko u određenom vremenskom roku ne smanje svoje tržišno učešće. Pod uslovom da to učešće vijeće ocijeni kao ugrožavanje konkurencije. Ali tek poslije obavljene transakcije tj. kupovine Telekoma Srbije
Da li ovo vrijedi i za Miscrosfot i Intel?
mogu koga da kazne?
Da li ovo vrijedi i za Savez racunovodja? i oni imaju monopol na izdavanje licenci.
Da ih tuzimo?
Škegro, od kada si ti učitelj Lemiju i 122…
Mtel i/ili HT Eronet.
Ovo već pričam napamet, ali to mi je logično jer ne mogu kazniti direktno DT ali mogu kompanije sa sjedištem u BiH čiji je vlasnik posredno DT.
A sta mislis da se spoje u jednog telekom operatere Mtel i HT Eronet, bi li im to pomoglo da se odbrane od vijeca?
Nije stvar u broju preduzeća nego u tržišnom učešću, u ovom slučaju posredno jedne kompanije.
Hahahaha, nikad dosta kvalitetnih provala 🙂
Škegro, na osnovu čega bi Konkurencijsko vijeće moglo kazniti TLKM zato što je dio njegovog vlasnika kupila neka firma? Još je veća nebuloza da bi HT Eronet mogao biti kažnjen ako DT kupi 30% Telekoma Srbija :)))
Joj sjetio sam se. Neka dojce telekom kupi BH Telekom, a onda BH Telekom kupi Telekom Srbije, a Telekom Srpske kupi HT Eronet, a HT Eronet neka kupi Urbanisticki zavod i izdaje saglasnosti za izgradnju baznih stanica. Transakcije neka vodi advantis, jer ce poslije Urbanisticki zavod izdati korporativne obveznice 🙂
Dojce Telekom stizem da Vam napravim strategiju, ma ne znate vi nista, mi smo pametni. Telefon je 0800-pozovi za strategiju
Duplo dobro. Vlada dobija prijeko potreban kes i rjesava se brige upravljanja firmom. A poslije, ko ziv – ko mrtav.
Skegro,
koje je trzisno ucesce Microsofta na podrucju BIH?
Treba ukinuti monopolsku poziciju eura u BiH. To je pravi monopol.
Ne kupuju dio nego većinsko vlasništvo. OTE je u vlasništvu DT. 30%+20%+jedna akcija – tako piše u tekstu.
Uostalom, prvo pročitajte zakon o konkurenciji, tamo sve piše. Uzdržite se nekada od lupanja preko tastature.
Lemi, gdje nađe ove levate za sljedbenike?
skegro, zajedno sa kecmanom, lupetas.
prvo, papir trpi sve, mogu oni u zakonu napisati da ce kontrolisati i fabrike na novom zelandu.
drugo, nije DT jedini vlasnik OTE, pogledaj, proracunaj, pa zakljucuj sam, nemoj lupati.
trece…na konferenciji berze prosle godine, zena iz telekoma drzi prezentaciju, svi pitaju neka ozbiljna pitanja, a kecman uze mikrofon i izvali, hoce li biti jos dividendi 😀
To i jeste najvažnije pitanje – hoče li biti još dividende. Ostalo je šupljak.
To za OTE ne znam. U tekstu piše da je DT već vlasnik 20% Telekom Srbija preko OTE.
Ukoliko BH Telekom ili druga zainteresovana stranka prijavi nedozvoljenu koncentraciju, vijeće bi moralo odreagovati.
Mislim da je Skegro upravu. Zakon je tu potpuno jasan. Svaka koncentracija na trzistu se MORA prijaviti. Kazne za neprijavljivanje su ogromne. (To nisu uradile, pa su platili kaznu NBL banka, Optima grupa jer nije od KV trazila ocjenu za kupovinu Zovko pumpi. Primjer da je Proctor & Gamble Company, Sjedinjene Američke Države trazi saglasnost od nadleznih tijela za trzisnu konkurenciju u svim drzavama gdje posluje,pa tako i u BiH, a za kupovinu jedne firme u SAD). Kada Konkurencijski ocijeni da je dozvoljena koncentracija, da nema obaveza podnosenja prijave (ali ona se mora traziti) placaju se samo troskovi, u slucaju odbijanja nije dozvoljena kupovinu, spajanje, pripajanje… Cini mi se da jos ni u jednom slucaju, Konkurencijski savjet to nije uradio. Cak i spajanje Telekom Srpske i HT Eronet ne moze prevagnuti BH Telekom.
http://www.capital.ba/sud-se-proglasio-nenadleznim-u-postupku-o-eronetu/#more-92275
ovo sto se tice strukture HT Eroneta i njegove veze sa Dojce Telekomom. Tek toliko da Kecman ne lupeta na prazno.
A sto se tice skegrine price 50+1 akcija, neka malo procita clanak bolje.
sto se tice rada konkurencijskog vijeca, isto je, na primjer, dalo ocjenu da se ‘kupovinom’ naftne industrije RS ne stvara monopolska koncentracija u BiH, iako je to jedini proizvodni kapacitet u drzavi.
a ako se bh telecom ne privatizuje za 1-2 godine, ni konkurencijsko vijece mu nece pomoci od propasti.
Pa ako ti je najvaznije pitanje hoce li biti dividendi, a predstavljas se kao veliki strucnajak, onda idi u RNAF pa pitaj za dividendu.
Mislio sam da ce pitati za dugorocne planove, za isplativnost investicija, za mogucnosti prosirenja usluga i sl. pa da iz toga izvlaci zakljucke koje ce pokusati iskoristiti za privlacenje investitora, a ne hoce li biti dividende.
upravo tako, a postavio je pravo cigansko pitanje (ajde isplatite jos dividendi, da se ja uplusam a ko sisa dugorocno poslovanje telekoma)
Škegro, kakve nadležnosti ima naš zakon o konkurenciji sa transakcijama van BiH? Kakva je krivica TLKM ili HT Eroneta ako DT kupi 30% Telekoma Srbija???
OTE jeste u vlasništvu DT, ali samo 30% http://www.ote.gr/portal/page/portal/OTEGR/TheCompany/OTEToday/OURCOMPANY
Do kada će kod nas ljudi svaki ulazak stranaca u strukturu vlasništva smatrati kao da je to 100% preuzeto…
Da, investitiori kupuju akcije Telekoma RS u prvom redu zbog dugoročnih planova i proširenja usluga, a ne dividende.
Skegro
jednostavno stane na stranu Kecmana i lupa li lupa.
Prije toga se trebas malo informisati, pa onda kuckati.
Sto se tice investitora oni kupuju akcije iz svojih razloga, a to sto ti potenciras da kupuju akcije samo i iskljucivo radi dividende vidi se koliko si duboko u ovoj problematici. Naravno, samo se akcije Telekoma kupuju na BLSE.
U Skegrinoj, a izgleda i Kecmanovoj percepciji ovako bi trebala izgledati prezentacija Telekoma investitorima:
”Ove godine Telekom Srpske dijeli 100 miliona dividende. Hvala”
Ne znam za druge, ali ja kupujem akcije zbog mogućnosti zarade na kraći vremenski rok, zbog moguće kapitalne dobiti ili dividende. Na duži rok bi prije kupio obveznice sa više nego solidnim godišnjim prinosima.
Kome padne vrijednost ulaganja on se tješi da će u dužem roku zaraditi.
Stav 2 člana 2 Zakona o konkurenciji:
Ovaj Zakon primjenjuje se i na gospodarske subjekte koji imaju nadzor nad drugim
gospodarskim subjektom, te na gospodarske subjekte pod njegovim nadzorom.
Gospodarskim subjektom pod nadzorom drugog gospodarskog subjekta smatra se
gospodarski subjekt u kojem drugi gospodarski subjekt neposredno ili posredno:
a) ima više od polovine udjela ili dionica, ili
b) može ostvarivati više od polovine glasackih prava, ili
c) ima pravo postavljati više od polovine clanova uprave, nadzornog odbora, odnosno
odgovarajuceg upravljackog tijela, te voditi poslova, ili
d) na drugi nacin ima pravo upravljati poslovanjem gospodarskog subjekta.
Lazo, DT ne kupuje ništa u BiH, on kupuje 30% Telekoma Srbija. Otkud vam ideja da se mi pitamo šta neko smije ili ne smije uraditi u drugoj zemlji?
skegro, svako ima svoje motive kupovine vrijednosnih papira u koje ne bi trebalo ulaziti.
jedno pitanje:
da li bi radije ulozio u kupovinu obveznica, recimo ratne stete, i drzao ih do dospijeca, ili bi za isti iznos kupio telekom i drzao ga tih 14 godina?
Škegro ne otkrivaj svoju investicionu politiku,
što bi ostali zaradili preko tvojih mišićavih pleća…
Na 14 godina ne bi kupio ništa. Umrijeću od starosti prije isteka tog roka. Telekom sigurno ne bi kupio da ga držim 14 godina.
No, da se vratimo na temu. Vijeće sigurno da ne može spriječiti transakciju. Mogu popiti novčanu kaznu i to je sve.
pa sad si rekao da bi dugorocno kupio obveznice, pa te zato pitam?
Nisam baš mislio na 14 godina. U svakom slučaju ne bi sve pare dao na obveznice. Kupio bi i Telekom, ali bi gledao prije svega kakve su mogućnosti za rast prihoda, neto dobiti i isplatu dividende. Ko može garantovati dugoročni rast prihoda Telekom. Možda 122 smisli način za telepatski prenos poruka i svi telekomi propadnu.
A zasto bih ja isao s tim da Telekom propadnu?
Mislim da ti nisi nista ni mislio. Samo pises da nesto pise, nego ne odgovori ti meni kakav uticaj u HT Eronetu ima DT.
kontrapitanje, a ko moze garantovati stabilnost budzeta RS u periodu isplate obveznica ratne stete?
122 slazemo se.
Jos priznajes za strucnost Kecmanovu. Pa i ti bi pitao za mogucnost rasta prihoda, a sta onda tek strucnjak treba da pita.
Ne mislim da ima bilo kakvog osnova da bude kažnjen TLKM ili Eronet zato što bi DT kupio 30% Telekoma Srbija. Sve ostalo je van nadležnosti Konkurencijskog vijeća.
Nadam se da neko ne očekuje da bi npr. Njeftegazinkor morao pitati naše vijeće da li smije kupiti dio MOL-a. To bi bilo suludo. A još gore bi bilo kazniti Energopetrol ili naš Petrol zbog toga…
BTW, interesantno je pitanje da li kupiti RSRS ili TLKM i držati 14 godina. Zavisi od nabavne cijene obje HOV, od projekcije profita TLKM (itekako je važna) i još mnogo toga.
Davno je neko rekao: Nemoj imati ni dan onu HOV koju ne bi želio imati 10 godina.
Naš je problem što svi žele preko noći zaraditi, svi su špekulanti, a niko investitor.. Zar mislite da se Bafet obogatio za jednu godinu? Uzeo dividendu i razgulio… 🙂
recimo iznos od 10.000 KM, kupovina sada.
moj izbor TLKM, pod uslovom da se dividenda reinvestira. a nije ni RSRS losa kupovina, sve zavisi. mislim da za neki fond ove dvije hov predstavljaju odlicne kupovine.
Nemam baš toliko love kao Bafet pa da imamo istu investicionu politiku. U stvari, imam malo love a treba mi puno, tako da me samo špekulacije interesuju 🙂
evo javno nagovaram investitore na kupovinu vrijednosnih papira na banjaluckoj berzi, sad ce me mlatnuti po glavi 😛
Slažem se da su TLKM i RSRS trenutno najbolje HOV za investiranje. Obje donose stabilan i prilično visok prinos, a može se i špekulativno trgovati. Kupovao sam RSRS po 0.25, a danas djelimično izašao po 0.30.
Ako špekulacija nekad i ne uspije, ostaje varijanta dugoročnog držanja sa lijepom kamatom i redovnom dividendom. U svakom slučaju prinos i to bez neke glavobolje.
jesi potpisao izjavu da si zaradio i da si kriv?
Radim e-tradingom i samo čekam kad će Jandrino jato da upadne i da me optuži da sam ostvario zaradu, a da nemam odgovarajuće odobrenje od KHOV 🙂
radis e-tradingom? uh zamisli mogucnosti manipulacije, hmm morace ti pregledati tehnicke resurse za rad, konekciju, a uz to ces morati priloziti potvrdu o broju cipela pokojne prababe.
Čudi me kako Jandro u ovoj krizi nije predložio izmjenu zakona gdje bi se svaka kapitalna dobit ili dividenda oporezovala po stopi od 90%. A tim parama bi se finansirao rad Regulatora koji sve radi za dobrobit akcionara…
Nemoj mu davati ideje.
organizujem zabavu kad sjase
Mislim da ce takvih zabava biti na mnogo mjesta.
Lako je vama kada se razumijete u ovo. Mene i ostale laike jedino interesuje, hoće li kvalitet usluge biti postojeći ili bolji, cijene postojeće ili manje i hoće li biti druga reklama umjesto one “imate prijatelja” od koje će se uskoro početi dobijati ospice.
Dok se i dalje budemo drzali nacionalnih torova po pitanju izbora telekom operatera, nema pada cijena i rasta nivoa usluga.
Koliko znas gradjana RS-a da su na HT Eronetu i obratno?