BEOGRAD, Guverner Narodne banke Srbije (NBS) Radovan Jelašić preporučio je da Vlada Srbije pažljivo procijeni kad će se i po kojim uslovima zaduživati u inostranstvu.
“Vlada ima značajno suženiji prostor sa stanovišta raspoloživih finansijskih sredstava, jer je proteklih godinu dana višak privatizacionih prihoda potrošen na ispunjavanje očekivanja o boljem životu”, rekao je Jelašić.
Povodom najave da će se novac za finansiranje krupnih infrastrukturnih projekata obezbjediti prodajom državnih obveznica emitovanih u evrima, guverner je nagasio da trenutno stanje na međunarodnom finansijskom tržištu nije povoljno za prodaju takvih hartija od vrijednosti.
“Nemogućnost da koncesionar obezbjedi finansije za izgradnju autoputa Horgoš-Požega, ili austrijski Atek za kupovinu RTB-a, pokazuje da se međunarodno finansijsko tržište znatno suzilo, a istovremeno su marže povećane, što smanjuje apetite za hartijama od vrijednosti i iz Srbije”, ocijenio je guverner.
On je dodao da uvijek postoji mogućnost za zaduživanje na inostranom finansijskom tržištu, ali je pitanje u kom obimu i po kojoj kamatnoj stopi.
“Treba biti svjestan činjenice da uslovi po kojima se Telekom Srbija zadužio kad je kupovao Telekom u Republici Srpskoj danas djeluju kao lijepa bajka i da se sada po tim uslovima ne mogu zadužiti ni nove članice Evropske unije, kao što su Rumunija i Bugarska”, rekao je Jelašić.
Utješno je, kako je naveo, što Srbiji sredstva koja bi dobila prodajom evro obveznica nisu potrebna odjednom, pa se možemo nadati da će se u međuvremenu poboljšatu uslovi na međunarodnom finansijskom tržištu.
Jelašić je ocjenio da zaduženost u inostranstvu, za koju ne garantuje država, nije zabrinjavajuća, ali je zabrinjavajući tempo novog zaduženja.
Prema njegovim riječima, priliv stranih investicija u Srbiju u velikoj mjeri će zavisiti od planova privatizacije.
“Ako bi država, pored privlačenja novih grinfild investicija, ubrzala restrikturiranje velikih javnih preduzeća, poput Telekoma ili EPS-a, postoji mogućnost da se ostvari plan da godišnji priliv stranih investicija bude od tri do pet milijardi evra”, rekao je Jelašić.
On je naglasio da bi taj novac trebalo da se iskoristi za prijevremenu otplatu inostanog duga, reformu penzijskog sistema i infrastrukturne projekte.
“Ne bi smjela da se ponovi situacija da se povećnim prilivom stranih investicija pravdaju veći rashodi budžeta”, upozorio je guverner.