BOR, Ministar rudarstva Srbije Milan Bačević izjavio je juče da nikada nije izdato istražno pravo za ištraživanje rude nikla u Mokroj Gori, ocjenjujući da se tu zapravo radi o “klasičnoj zamjeni teza zluradih ljudi”.
“To ne znači da se neće dati. Istraživanje je istraživanje, a eksploatacija i prerada to je nešto drugo i nešto što se čeka. Da li će doći do eksploatacije ili ne zavisi od rezultata istraživanja”, rekao je Bačević novinarima u Boru.
Prema njegovim riječima, ne znači da život treba da stane ako je mjesto istraživanja park prirode i to ne znači da taj prirodni rezervat (u Mokroj Gori) treba da zaustavi potencijalni razvoj i potencijalno ostvarivanje profita.
“Po toj logici vi u Boru ne bi trebalo da postojite. Ne bi trebalo da postoji ni Topionica, ni površinski kopovi, ni podzemni kop”, ukazao je ministar rudarstva i upitao Borane gdje bi oni radili ako ne bi postojao RTB.
“Da li bi svi vi mogli da živite od proizvodnja paradajza i bundeva, od prodaje vrganja? Pa ne bi”, naglasio je Bačević.
Resorni ministar se saglasio da onaj koji se bavi eksploatacijom rude ne može biti amnestiran od obaveze da mora da vodi računa o zaštiti zdravlja ljudi i životne sredine.
“Niko nije lud da svoje građane odvodi u bolnicu umjesto na posao”, rekao je Bačević.
Generalni direktor RTB-a Bor Blagoje Spaskovsi naglasio je da u uređenim državama ne postoje prljave tehnologije i upravo ova vlada teži da uklapa naše u svjetske standarde i da uklapaju tehnologije.
Iluzorno je pričati o tome da postoji opasnost od zagađenja životne sredine od eksploatacije uljnih škriljaca u Aleksincu i kod Leskovca, rekao je Spaskovski i prenio da je imao priliku da na djelu vidi tu tehnologiju, kao i cementaru u centru italijanskog grada Udine, gdje se pored fabrike nalazi šetalište.
Ekploatacija rude nikla i njegova prerada ne nose sa sobom obavezno i “prljave” tehnologije, a proizvodnja nikla može Srbiji donijeti bogatstvo, poručio je Spaskovski. Tanjug