BEOGRAD, Sindikati radnika pet putarskih preduzeća iz Nibens grupe zatražili su pomoć od države Srbije, jer će zbog gubitka poslova na održavanju puteva oko 2.000 radnika ostati bez radne knjižice.
Sonja Vukanović, predsjednica Samostalnog sindikata putara Srbije, kaže da su „Putevi Srbije”, firma iz ove grupacije, koje su održavale oko 5.000 kilometara puteva, oduzeli veliki broj poslova.
– Ovo se prvenstveno odnosi na preduzeća za puteve Kragujevac, Niš i Vranje. Ovom posljednjem preduzeću je oduzeto oko 500 kilometara održavanja lokalnih puteva. Poslovi održavanja i gradnje puteva dodjeljuju se firmama bez licenci, koje nemaju kvalifikovane radnike ni opremu, a one zatim angažuju ova putarska preduzeća kao podizvođače – kaže Vukanovićeva.
U „Putevima Srbije” kažu da ovi navodi o dodjeli poslova nekvalifikovanim firmama nisu tačni.
– Zbog nemogućnosti obavljanja poslova na održavanju i izgradnji, preduzeća iz nekadašnje Nibens grupacije, poslove obavljaju preduzeća za puteve koja prije svega imaju licencu i koja dugi niz godina posluju u putarskoj privredi: Kruševac put, Požarevac, Valjevo, Novi Pazar put, Zaječar, Čačak, Ivanjica, Sremput – Ruma, Magistrala, Vojput Subotica, Beograd put, Srbija-autoput, MBA Miljković, Vojvodinaput Zrenjanin, Vojvodinaput Pančevo, PZP Vranje i PZP Niš – navode u „Putevima Srbije”.
U ovom preduzeću kažu da su Nibensova preduzeća Vranje i Niš, koji su inače u stečaju, angažovana na redovnom i periodičnom održavanju državnih puteva prvog i drugog reda, shodno raspoloživim kapacitetima i mogućnostima.
I Preduzeće za puteve „ Beograd” i Bačkaput, koji su u fazi restrukturiranja, takođe su angažovani na redovnom i periodičnom održavanju državnih puteva u granicama svojih raspoloživih kapaciteta i mogućnosti. U Kragujevačkom preduzeću za puteve stečajni upravnik je u aprilu ove godine otpustio sve radnike i prostor preduzeća izdat je u zakup.
Prema riječima Sonje Vukanović, dodatni udarac putarskim firmama zadala je nova kategorizacija puteva, odnosno prelazak finansiranja lokalnih puteva u ruke gradova i opština.
– A lokalne samouprave su se jasno izjasnile da para za održavanje nemaju – kaže Vukanovićeva.
Upitana šta konkretno očekuju od države Srbije da uradi, ona kaže da najprije treba završiti restrukturiranje firme „Bačkaput” i Preduzeća za puteve „Beograd”, ali da ni nakon osam mjeseci nisu napravljeni planovi reorganizacije, dok su PZP „Kragujevac”, „Niš” i „Vranje” u stečaju. – Agencija za privatizaciju im nije skinula jemstva, tako da i dalje stižu kamate na naplatu. Ako ne bude bilo sluha da se problemi ovih ljudi riješe, organizovaćemo proteste – navodi Vukanovićeva.
Ukupna dugovanja preduzeća iz Nibens grupe, među kojima je bilo i pet putarskih preduzeća, iznosila su 180 miliona evra, od čega su 130 miliona bila dugovanja prema bankama.
U Agenciji za privatizaciju kažu da ne postoji rok do kada restrukturiranje mora da se završi. Oni ističu da su u ovim preduzećima imenovani zastupnici kapitala i da će za sva biti raspisani tenderi za prodaju, a najizvesnije je da ZGOP iz Novog Sada bude najprije prodat, jer već postoje zainteresovani kupci.
– Sva preduzeća u restrukturiranju su oslobođena prinudne naplate. Ne mogu da im se blokiraju računi. Ona su i dalje aktivna i mogu neometano da posluju – kažu u Agenciji za privatizaciju. Politika