BEOGRAD, Umjesto da u 2012. zabilježi privredni rast od pet odsto, a u 2013. još 5,5 odsto, Srbija će tih godina ipak napredovati po stopama od četiri odnosno 4,5 odsto.
Shodno tome i bruto domaći proizvod po glavi stanovnika, kao jedan od pokazatelja rasta opšteg standarda biće niži od planiranog, pokazuju podaci iz Memoranduma o budžetu, koji je vlada morala na jednoj od posljednjih sjednica da koriguje jer ciljevi, koji su važili još u avgustu, sada nisu dostižni.
U Memorandumu su definisani makroekonomski ciljevi i projekcije do 2013. godine u skladu sa dogovorom postignutim sa Međunarodnim monetarnim fondom. Ali, iako je revidirani memorandum sačinjen krajem decembra, a njegova prethodna verzija samo nekoliko mjeseci ranije, u avgustu, razlike među njima su izuzetno velike i pokazuju koliko je zapravo 2010. bila teža nego što je originalno bilo predviđeno, što je za sobom povuklo i neophodnost smanjenja „ambicija“ u narednim godinama.
Saradnik Ekonomskog instituta Ivan Nikolić podsjeća da se na početku 2010. godine očekivao znatno veći rast, koji nije ostvaren, zbog čega je na kraju država morala da u Memorandumu o budžetu sprovede prilagođavanje projekcija.
“Oporavak je sporiji nego što je bilo planirano. Međutim, dinamika rasta je praktično ostala ista, samo što je, da tako kažemo, morala da bude pomjerena za godinu dana, pošto je u 2010. došlo do znatno manjeg rasta od prvobitno očekivanog. Isto je i sa inflacijom, koja je neočekivano ubrzala krajem 2010. zbog čega je realnije da se i za ovu godinu projektuje nešto viša inflacija”, kaže Nikolić.
Urednik portala ekonomija.org Miroslav Zdravković smatra da su memorandumi o budžetu uvijek bili optimističniji i „svjetliji od onoga što je u stvarnosti“, tako da su promašaji u njihovim prognozama „uobičajeni“. “Ja zato ni ne gledam procjene i projekcije, već samo podatke koji se odnose na prošlost“, kaže Zdravković.
Govoreći o pogoršanju ekonomske situacije u prošloj godini, ovaj stručnjak napominje da je po padu prerađivačke industrije u 2010. Srbija bila najgore plasirana zemlja u Evropi poslije Španije i Grčke, pošto je u novembru 2010. u odnosu na novembar 2007. godine, pad prerađivačke industrije bio čak 20 odsto.
Kapitalnu rekonstrukciju u revidiranom memorandumu doživjela je i projekcija rasta inflacije, zahvaljujući iznenadnom ubrzanju rasta cijena u posljednjem kvartalu 2010., tako da je umjesto ranije očekivanih 4,5 odsto, inflacija u 2011. sada projektovana na 5,8 odsto, dok je po revidiranom memorandumu, inflacija prošle godine bila 10,6 odsto u odnosu na ranije planiranih šest procenata.
S druge strane, država je i pored ubrzanja rasta cijena odlučila da zadrži projekcije inflacije od 4,2 i četiri procenta u 2012. i 2013. godini. Ipak, u odnosu na region to će biti najviša stopa inflacije jer druge zemlje očekuju rast cijena u svojim ekonomijama od najviše tri odsto.
Rast zaposlenosti će ove godine stajati na nuli, iako je prije samo nekoliko mjeseci projektovan rast, a na kraju prošle godine je postalo jasno da je procjena pada zaposlenosti u toj godini od 3,1 odsto za čitav procenat promašila realnu vrijednost. Interesantno je i da Vlada očekuje da će stopa nezaposlenosti u 2013. pasti na tek 18,8 odsto uprkos svim obećanjima o otvaranju novih radnih mjesta kao prioritetu (sada je 19,2 odsto).
Računato u evrima, BDP po glavi stanovnika Srbije takođe će biti manji nego što se vjerovalo praktično do malopre, tako da će 2013. iznositi 5.127 evra, što je 128 evra manje nego što je prethodno izračunato.
Od pozitivnih promena ističu se nešto veće investicije u 2010. (18,1 umesto 17,1 odsto) i očekivani rast prosječne realne zarade od 2,1 odsto ove godine u odnosu na ranije planiranih 1,4 procenta. Naredne godine bi rast zarada trebalo da bude 2,4 odsto, a 2013. godine 2,7 odsto, do kada bi i broj zaposlenih trebalo da se podigne za oko 65.000.
U poređenju sa zemljama okruženja Srbija je u 2010. imala ubjedljivo najvišu inflaciju, a ista situacija će se zadržati u kompletnom projektovanom periodu. S druge strane, sa 1,5 odsto Srbija je imala najveći rast BDP-a prošle godine, ali ćemo tu prednost izgubiti već ove godine, kada će nas prema očekivanjima po tom parametru preskočiti Bosna i Crna Gora. Prema stopi nezaposlenosti koja kod nas iznosi preko 20 odsto, Srbija je zauzela treće najgore mjesto u regionu, a iza nas su ostale Makedonija sa katastrofalnih 32 odsto i Bosna sa 27 procenata nezaposlenosti. Danas