BANJALUKA, Zdravstvene ustanove u Srpskoj u sve većoj su dubiozi, a zbog dugovanja za doprinose mnogi medicinski radnici ne mogu da ovjere knjižicu, kao ni da dobiju ljekarsku pomoć.
U ovo se nedavno uvjerila i ljekar Doma zdravlja u Oštroj Luci, koja prošle sedmice zbog neovjerene knjižice nije mogla da obavi CT pregled, iako joj je hitno trebao.
Direktor Doma zdravlja u Oštroj Luci Luka Macura rekao je “Glasu Srpske” da dug ove zdravstvene ustanove za doprinose trenutno iznosi 36.000 maraka, zbog čega njihovi radnici ne mogu da ovjere svoje knjižice.
– Bez obzira na to da li je riječ o ljekaru, medicinskoj sestri ili čistačici u Domu zdravlja, niko ne može da ovjeri knjižicu ako u toj ustanovi nisu 100 odsto izmireni doprinosi, jer je to stav Fonda zdravstvenog osiguranja RS – istakao je Macura.
Potvrdio je da je doktorka iz Doma zdravlja Magdalena Aničić trebalo da ide na CT pregled u Banjaluku, ali da je odbijena jer nema ovjerenu zdravstvenu knjižicu.
– Procedura je takva da se pacijent šalje u FZO RS, gdje se određuje termin kada će se pregled obaviti. Nažalost, dobili smo informaciju da se taj pregled ne može obaviti jer se naš ljekar vodi kao neosiguran – istakao je Macura.
Dodao je da će rukovodstvo ove ustanove već danas da preduzme sve mjere kako bi ova doktorka dobila ljekarsku pomoć.
– Ne znam da li ćemo da joj uplatimo novac ili nešto drugo da učinimo, ali svakako moramo da joj pomognemo da dobije zdravstvenu pomoć – dodao je Macura.
Predsjednik Sindikata zdravstva i socijalne zaštite RS Milenko Granulić rekao je da više od 23 miliona maraka zdravstvene ustanove u Srpskoj duguju za doprinose.
– Dobili smo informacije da pojedine zdravstvene ustanove, odnosno njihovi radnici ne mogu da uvjere knjižice. Jedna od njih je i Dom zdravlja Oštra Luka, gdje je ljekaru iz te ustanove uskraćena njega, odnosno pregled jer je neosigurana – kazao je Granulić.
Prema njegovim riječima, veoma teška situacija je u svim zdravstvenim ustanovama, zbog čega nadležni u ovoj oblasti što hitnije moraju da preduzmu neke mjere kako bi zdravstvo u Srpskoj počelo normalno da funkcioniše.
– Sa ovim dugovanjima zdravstvenim ustanovama će biti sve teže i teže. Ne uplaćuju se doprinosi, pa mnogima prijeti i blokada računa, kao što je slučaj sa Domom zdravlja u Čajniču, kojem je danas stigao nalog za prinudnu naplatu – istakao je Granulić.
U Fondu zdravstvenog osiguranja RS rekli su da nijedna zdravstvena ustanova koja nije izmirila svoju zakonsku obavezu, a to je uplata doprinosa, nema mogućnost da ovjeri knjižicu, što je u skladu sa Zakonom o doprinosima RS.
Spisak zdravstvenih ustanova koje su krajem septembra imale najveća dugovanja za doprinose
Zdravstvena ustanova Dug za doprinose Broj radnika
Klinički centar I. Sarajevo 13 miliona 1.000
Dom zdravlja Modriča 1,6 miliona 131
DZ Sokolac 1,6 miliona 79
DZ Trebinje 450.000 149
DZ Vlasenica 400.000 80
DZ Prijedor 300.000 330
DZ Zvornik 250.000 245
DZ Kneževo 120.000 56
DZ Nevesinje 100.000 58
Glas Srpske