BEOGRAD, Vremena za sprovođenje reformi nema, jer sve se prenosi i na stabilnost kursa.
To u intervjuu za “Blic” kaže Nebojša Savić, predsjednik Savjeta guvernera Narodne banke Srbije i profesor FEFA.
– Mi ne možemo uticati na spoljne faktore kao što je kriza u Ukrajini. Ali možemo i moramo sprovoditi duboke ekonomske reforme koje su zasada samo započete, a treba ih intenzivirati donošenjem reformski postavljenog budžeta za 2015. i sređivanjem stanja u javnim finansijama. Vrijeme za čekanje nema. Jer sve se to na kraju prelama i na nivo i stabilnost dinara – izričit je prof. dr Savić.
Zašto baš od juna valuta ima toliki pad?
– Vrijednost nacionalne valute u osnovi određena je konkurentnošću privrede. To je ključni dugoročni i srednjoročni presudni faktor kursa. I to je odgovor zbog čega dugoročno i srednjoročno imamo slabljenje dinara. U tim okvirima dolazi i do kratkoročnih promjena koje odražavaju oscilacije vezane za kretanje ponude i tražnje za devizama. Osim toga, u posljednjem periodu svoj uticaj su bez sumnje imali kriza u Ukrajini, kao i samo najavljeni, ali još uvijek neobjavljeni rebalans budžeta.
Mnogi građani su zavisni od kretanja vrijednosti evra. Koliko će aranžman sa MMF doprinijeti tome da dinar prestane da slabi?
– Srbiji je neophodan ananžman sa MMF. Ponovni aranžman sa Fondom biće garancija da je ekonomska politika dobro postavljena i da je treba dosljedno sprovoditi. To će onda biti pozitivan signal investitorima da je ulaganje u projekte u našoj zemlji sa dobrim perspektivama. Naša široka javnost treba da zna da je (ne)postojanje aranžmana sa MMF-om jedna od najvažnijih informacija koja utiče na odluku investitora.
Ti ulagači su i spekulanti. Da li posljednje jačanje evra ima veze sa spekulativnim trgovanjem?
– Važno je razumjeti da je i naše finansijsko tržište globalizovano, da kapital ulazi i izlazi iz zemlje. Na finansijskim tržištima spekulacije su dozvoljene radnje u kojima novac munjevitom brzinom mijenja svoju lokaciju i plasmane zavisno od toga gdje može ostvariti veći prinos. Već više od godinu dana FED (Centralna banka SAD) je napravio zaokret u svojoj politici, što se odrazilo i na ponašanje investitora koji smanjuju svoja ulaganja. U tom sklopu došlo je i do smanjivanja ulaganja u našem regionu, pa je i Srbija dijelila tu sudbinu. Blic