BEOGRAD, Ulaskom Hrvatske u članstvo EU, ekonomski efekti biće nešto povoljniji za ostale zemlje regiona, pri čemu Srbija treba da iskoristi šansu da poveća izvoz nekih proizvoda u zemlje članice CEFTA sporazuma i na taj način supstituiše hrvatski izvoz, ocijenili su učesnici konferencije o regionalnim posljedicama pristupanja Hrvatske EU.
Na skupu koji se održava na Fakultetu političkih nauka u Beogradu, učesnici su ocijenili da će jedna od glavnih promjena koja se očekuje poslije 1. jula i ulaska Hrvatske u članstvo EU, biti da će Hrvatska obavljajiti trgovinsku razmjenu sa zemljama regiona na osnovu Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju, a ne prema CEFTA sporazumu kao do sada.
To ipak neće uticati na dosadašnju dinamiku trgovinske razmjene u regionu, kada su u pitanju industrijski proizvodi, jer će se razmjena i dalje obavljati bez carina, rekla je predstavnica srpskog Ministarstva za unutrašnju i spoljnu trgovinu i telekomunikacije Jadranka Zenić Zeljković.
Kada je riječ o trgovinskoj razmjeni poljoprivredno-prehrambenih proizvoda, ulazak Hrvatske u EU poboljšaće položaj članica CEFTA, jer će zbog promjena u carinskoj zaštiti te države moći da izvoze na tržište Hrvatske bez carina i kvota, osim kvota sa sniženom carinom za goveđe meso, vino, pastrmke, šećer, objasnila je Zenić Zeljković.
Položaj Hrvatske će, s druge strane, biti bar u prvom periodu lošiji, jer će većina članica CEFTA za određene hrvatske proizvode naplaćivati carine koje primjenjuje i za ostale zemlje EU.
Ona je napomenula da za određene poljoprivredne proizvode iz Hrvatske koje se uvoze u Srbiju, naplaćivaće se carine kao i za sve ostale članice EU, jer su članice CEFTA zadržale carinske stope na određene osjetljive poljoprivredne proizvode.
Zenić Zeljković je prenijela da iskustva zemalja koje su ranije ušle u EU pokazuju da se povećava konkurencija na domaćem tržištu i skupi proizvodi zamjenjuju se jeftinijim, što će se desiti i u Hrvatskoj, a zbog ukidanja carinske zaštite znantno će porasti uvoz poljoprivrednih proizvoda iz Unije u tu zemlju. Tanjug