ZAGREB, Hrvatski ministar poljoprivrede Tihomir Jakovina rekao je da je 11 od 15 domaćih uzoraka mlijeka, koji su poslati na analizu u Referentnu laboratoriju u Beču, bilo pozitivno na aflatoksin, kao i uzorak uvoznog mlijeka iz BiH.
“Dobili smo pozitivne rezultate na 11 uzoraka, ali s neznatnim povećanjem aflatoksina od 0,057 mikrograma po litri, a dozvoljeno je 0,5”, rekao je Jakovina i dodao da je od 11 uvoznih pošiljki pozitivna bila samo pošiljka iz BiH, koja je imala 0,084 mikrograma po litri.
On tvrdi da je mlijeko hrvatskih farmi visokog kvaliteta, prema evropskim standardima, i da se izolovani slučajevi ne pojavljuju samo u Hrvatskoj, već i u drugim evropskim zemljama.
Jakovina je rekao da je inspekcija provela 158 kontrola u sedam dana, da su u međuvremenu stigli i rezultati iz Beča i da nema potrebe izazivati bilo kakvu paniku kod potrošača.
“Sistem je obavio posao, u sedam dana smo odradili ono što je Slovenija radila mjesec i više dana”, rekao je Jakovina na konferenciji za novinare na kojoj su predstavljeni rezultati analize mlijeka za koje se sumnja da sadrži povećanu koncentraciju aflatoksina M1.
Toksikolog Radovan Fuks rekao je da nema razloga za zabrinutost i da nije riječ o toksičnom mlijeku, već o evropskoj regulativi, prema kojoj je, dozvoljena koncentracija znatno niža nego u Sjedinjenim Državama ili nekim drugim zemljama, gdje je do deset puta viša.
Utvrđeno je da kontaminacija potiče iz stočne hrane, a Fuks ističe da su pojavi buđi doprinijele vremenske oscilacije – suša i poplava.
Zamjenik ministra zdravlja Hrvatske Marijan Cesarik rekao je da ovo ministarstvo provodi nadzor nad hranom neživotinjskog porijekla i mlijeka.
“Uzeli smo uzorke 12 mliječnih proizvoda i očekujemo rezultate tek za nekoliko dana”, rekao je Cesarik.
Direktor “Dukata” Alen Fontana tvrdi da je ova kompanija odmah povukla dva proizvoda i osigurala zamjenu istog proizvoda potrošačima.
“Odgovorno tvrdim da su svi proizvodi kojima su naši potrošači do sada vjerovali, zdravstveno ispravni. Mi smo se danas kao industrija našli u situaciji da stočna hrana može uzrokovati jedan ovakav problem. Ubuduće ništa više nećemo prepustiti slučaju, u ovih sedam dana smo uspjeli kupiti i postaviti vlastitu opremu gdje ćemo svakodnevno kontrolisati aflatoksin”, rekao je Fontana.
Prošle sedmice iz prodaje su povučene četiri vrste trajnog mlijeka s 2,8 odsto mliječne masti, proizvođača “Dukata” i “Vindije”, jer su inspekcijske službe iz BiH, prilikom uvoza, utvrdile povećanu koncentraciju aflatoksina.
Hrvatske službe su tada orjentacionom analizom utvrdile povećanu prisutnost aflatoksina u 10 od 35 uzoraka. Srna