SARAJEVO, Nedovršena rasprava o zakonima i programima važnim za radnike i privredu, te slaba koordinacija sa programom rada Vlade FBiH odlikuju ovogodišnji rad Ekonomsko-socijalnog vijeća FBiH, smatraju neki njegovi članovi.
Ovu godinu, završnu u ovom sazivu, Ekonomsko-socijalno vijeće (ESV) vjerovatnije će završiti s 11 održanih sjednica. Pravo na 1.000 KM mjesečne naknade imaju svi članovi bez obzira je li taj mjesec bila sjednica i da li joj prisustvuju. Uz predsjedavajućeg, ESV čini po pet članova Vlade, Udruženja poslodavaca FBiH i Saveza samostalnih sindikata BiH.
Ovo tijelo nije stiglo okončati raspravu, između ostalog, o opštem kolektivnom ugovoru o radu, zakonu o radu i o socijalnoj sigurnosti nezaposlenih, reformi penzionog sistema, programu mjera za ozdravljenje privrede. Zakon o ESV, kojim treba da bude sankcionisan nedolazak na sjednice, ostavljen je novoj vlasti, a odustalo se od povećanja broja članova ovog tijela što je tražila Vlada.
“Nisam zadovoljan rezultatima ESV. Program rada nije usklađen sa programom rada Vlade. Priprema rada nije bila dobra, pa su neki zakoni prije otišli u parlament nego na ESV. Raspravljano je o zakonima, ali se mnogo kasnilo. Slabo se u ESV raspravljalo i o provedbi programa mjera za prevazilaženje krize”, kazao je ministar trgovine FBiH Desnica Radivojević i član ESV.
Edhem Biber, predsjedavajući ESV, tvrdi da su obavili više od 90 odsto rasprava o zakonima koji su bili u dvogodišnjem planu. Kaže da nije završeno usaglašavanje o novom zakonu o radu i o socijalnoj sigurnosti nezaposlenih bez kojih neće biti razmatran ni zakon o zaštiti na radu, koji je u parlamentu.
Zakon o radu predvidio je, između ostalog, godišnji odmor od 20 umjesto 18 radnih dana i treba definisati novu cijenu rada i trajanje porodiljskog odsustva. Zakon o socijalnoj sigurnosti nezaposlenih predviđa smanjenje naknada sa biroa i vremena njihovog primanja čemu se Sindikat protivio.
“Nismo raspravljali o budžetu za iduću godinu, jer ga još nema. To i reformu PIO smo planirali za iduću sjednicu koja je bila planirana za kraj ovog, ali će na zahtjev poslodavaca biti odgođena vjerovatno za početak idućeg mjeseca. Program mjera za ozdravljenje privrede nismo do kraja raspravili, jer ga Vlada nije donijela”, tvrdi Biber.
Naglasio je da u načelu treba imati deset sjednica godišnje zbog godišnjih odmora i da su ih i imali toliko, te da im naknade kasne mjesec dana. Kazao je da mora biti održana i sjednica na kojoj će biti izvještaj o radu u četiri godine i primopredaja novim članovima, te da ta sjednica zavisi od formiranja nove vlade FBiH. Nezavisne novine