PEKING, Kina neće imati problema da ostvari ciljani ekonomski rast od oko 6,5 posto ove godine, i možda će ga čak i nadmašiti, izjavio je danas šef kineskog Zavoda za statistiku Ning Džiče.
Set vladinih mjera za obuzdavanje pregrejanog tržišta nekretnina koji se sprovodi ostaće i dalje na snazi, rekao je Ning novinarima na brifingu u Pekingu, prenosi agencija Rojters.
Ning je takođe saopštio da je stopa nezaposlenosti, na osnovu sprovedenih anketa o radnoj snazi u velikim gradovima Kine, u septembru iznosila 4,83 posto, što je najniži nivo od 2012. godine.
Analitičari takođe procjenjuju da bi privredni rast Kine za cijelu 2017. mogao da premaši cilj vlade, nakon što je druga najveća svjetska ekonomija u prvoj polovini godine ostvarila veću ekonomsku ekspanziju od očekivane, od 6,9 odsto, podstaknuta snažnom infrastukturnom potrošnjom države i bumom na tržištu nekretnina.
Zahvaljujući tome, kineski ekonomski rast bi mogao da ubrza prvi put u sedam godina, nakon prošlogodišnjeg usporavanja na 6,7 procenata, što je najniža stopa u 26 godina.
Mada se očekuje da će robusni zamajac splasnuti narednih mjeseci zbog većih troškova zaduživanja i mera za “hlađenje” tržišta nekretnina, većina posmatrača u Kini vjeruje da će to usporavanje biti umjereno.
Svjetska banka je prošle nedjelje podigla prognozu ekonomskog rasta Kine za 2017. godinu na 6,7 odsto sa prethodnih 6,5 procenata.
1 komentar
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
evo zasto treba ici na istok ne nazapad rastu i razvijaju se nikog ne bonbarduju