SARAJEVO, Balkanski barometar Savjeta za regionalnu saradnju “RCC” potvrdio je stanovište da su stopa nezaposlenosti i loša ekonomska situacija glavni razlozi za brigu u regionu, izjavio je danas generalni sekretar RCC-a Goran Svilanović.
Predstavljajući ovogodišnje izdanje Balkanskog barometra u Sarajevu, Svilanović je naglasio da je i pitanje korupcije dobilo na značaju u ovom dijelu Evrope, navodeći da je 27 odsto od 7.000 ispitanih građana reklo da je korupcija jedan od najvećih problema sa kojima se susreću, što je 15 odsto više u odnosu na prethodnu godinu.
“Građani su veoma zainteresovani da se države suprotstave korupciji, a istovremeno su i skeptični da ima političke volje da se vlade izbore sa korupcijama”, istakao je Svilanović.
On je rekao da ovogodišnji barometar, u kojem su rezimirana viđenja šire javnosti i poslovne zajednice o ekonomijama u Jugoistočnoj Evropi, pokazuje da je započeo oporavak ekonomija u regionu.
Svilanović je istakao da je preostalo još veoma mnogo posla da bi se moglo govoriti o održivom razvoju, a posebno o tome da se jaz između ekonomija u regionu i onih koji su “juče” ušli u EU smanji.
On je sa žaljenjem saopštio da je skoro svaki drugi građanin spreman da napusti svoju zemlju da bi našli posao, te da posebno mladi ljudi osjećaju dramatični nedostatak perspektive.
“Nezaposlenost i siromaštvo su i dalje široko rasprostranjeni u regionu, a zajedno sa tim na skali negativnih je i veoma nizak nivo povjerenja u državne institucije i njihovu spremnost da se izbore sa problemima”, naglasio je Svilanović.
Ovogodišnji izvještaj je posebnu pažnju posvetio najugroženijim ljudima, naročito migrantima koji su obilježili prethodnu godinu. Istraživanje je pokazalo da 47 odsto ispitanih ima negativan stav prema njima, 37 je neutralno, a 11 odsto pozitivan odnos, u čemu Srbija odskače.
Istraživanje poslovne zajednice pokazalo je da najveće probleme u poslovanju predstavljaju poreske stope, troškovi finansiranja i zaduživanja i antitržišna praksa.
“Ukupna ocjena 1.400 ispitanih preduzeća je da i pravno i poslovno okruženje još predstavlja problem u poslovanju. Naši menadžeri konkurenciju iz inostranstva i regiona ne vide kao prijetnju svom biznisu, a rašireno je mišljenje da su domaći proizvodi bolji od onih iz susjedstva i iz zemalja iz EU”, naveo je Svilanović.
On je rekao da poslovna zajednica snažnije od građana podržava proces pridruživanja EU jer smatra da to donosi dobit i njima i građanima.
Istraživač na Institutu za međunarodne ekonomske studije iz Beča Vladimir Gligorov rekao je da javnost podržava regionalnu saradnju, koja bi mogla biti od velike koristi u sektoru bezbjednosti.
Balkanski barometer je alat u kome se rezimiraju viđenja šire javnosti, ali i poslovne zajednice o različitim pitanjima kojima se bavi “Strategija jugoistočne Evrope 2020”.
Njime se pruža niz statističkih podataka o ekonomijama u Jugoistočnoj Evropi, čime se omogućava direktno poređenje sa istraživanjem iz prethodne godine, a daje se i uvid koji može pomoći pri analiziranju glavnih makroekonomskih trendova u regionu s ciljem da se utvrde glavna pitanja i oblikuju buduće politike. Srna