VAŠINGTON, Nezaposleni radnici u Sjedinjenim Državama imaju pravo na vladinu finansijsku pomoć koja im je na raspolaganju u periodu od maksimalno 99 nedjelja.
Neki od njih, koji sebe nazivaju “radnici 99”, iskoriste tu beneficiju do kraja i ne znaju šta će dalje, kada taj novac bude potrošen.
Prema novim analizama, recesija u SAD je završena, ali mnogi su i dalje bez posla. Firme širom Amerike su smanjile broj radnika ili se potpuno ugasile, što ostavlja sužene mogućnosti onima koji traže posao.
Jedan od nezaposlenih, Greg Rozen, nada se da će Kongres preduzeti neke korake, a ovog mjeseca je pokrenuo uniju “radnika 99” – organizacije koja obuhvata 18 grupa radnika koji su iscrpili svoje beneficije za nezaposlene.
Njihov cilj je da ubjede zakonodavce da im produže beneficije. “U pitanju je jedna usko usmjerena kampanja, čiji je cilj da naši izabrani predstavnici postanu svijesni da smo se konačno udružili i da imamo jedinstveni stav”, kaže on
Poslanik u državnoj skupštini Pensilvanije, Skot Pitri, kaže da vlada jednostavno nema novca da produži beneficije za nezaposlene. “Možete da nastavite da produžujete beneficije, ali prije ili kasnije taj novac će nestati”, objašnjava Pitri.
On smatra da je najbolji način za dugoročnu pomoć nezaposlenima da se privatnim licima omogući investiranje u lokalne kompanije koje mogu da stvore nove poslove. Međutim, biće potrebno vrijeme da bi taj plan uspjeo, a investitori ohrabrili i stekli povjerenje u tržište.
Greg Rozen kaže da za to vrijeme mora da kupuje hranu i otplaćuje mjesečne rate za kuću.
“Morate da nastavite da nam pružate osnovnu pomoć za život, kako bismo nastavili da tražimo poslove dok se ponovo ne ukažu”, objašnjava on.
Rozen kaže da će do kraja iskoristiti svoju ušteđevinu kako bi zadržao kuću za koju je radio više od 20 godina. Međutim, on ne zna šta će dalje, kada taj novac bude potrošen. Tanjug