BEOGRAD, Vlada Srbije u četvrtak, kako je potvrđeno „Novostima“, razmatra model po kome će banke reprogramirati kredite građanima. Ukoliko, kako se očekuje, model „prođe“ Vladu, preporuka za banke važiće već od petka, 1. aprila. Računa se da će ovom mjerom, zaduženi građani moći mjesečno da više troše oko 50 evra.
Pravo na odlaganje otplate kredita, kako saznajemo, imaće građani čije su rate zajmova premašile dozvoljeni nivo opterećenja plate od 30, odnosno 50 odsto, zavisno koja pozajmica je u pitanju, kao i oni koji su ostali bez posla. Odlaganje će biti moguće za sve kredite sa rokom dužim od 12 mjeseci koji nisu subvencionisani. Grejs period je do dvije godine, ali će dužina odlaganja zapravo zavisiti koliki period građanin zapravo mora da vraća pozajmicu.
– Ukoliko građanin ostane bez posla, onda ima pravo na mirovanje svoje zaduženosti od šest do 12 mjeseci – objašnjava za „Novosti“ jedan od autora modela refinansiranja kredita. – U tom periodu banci ne plaća ništa, ni kamatu, niti glavnicu. Uslov je da, poslije gubitka posla, na svaka tri mjeseca u svoju poslovnu banku donosi potvrdu o nezaposlenosti izdatu u Nacionalnoj službi za zapošljavanje.
Kada su stambeni krediti u pitanju, banke od države očekuju da maksimalno pojednostavi proceduru za novi upis hipoteke i da se vlasnički listovi izdaju po hitnom postupku. Takođe ponovni upis hipoteke i izdavanje nove polise osiguranja stambenog zajma biće besplatni. Samo zahtjev Nacionalne korporacije iznosi 30 evra u dinarskoj protivvrijednosti.
Keš bez olakšice
– Prvobitno je prijedlog bio da država osigura gotovinske i potrošačke kredite, ali ona za to nema novca – objašnjavaju bankari. – U pitanju je iznos od oko 1,5 milijardi evra.
Korist
Za sada oko 100.000 kredita se ne otplaćuje. To je oko 10 odsto od odobrenih zajmova. Banci je najmanje u interesu da prinudno naplaćuje kredite, jer je u gubitku, a sa modelom reprograma, djelimično će pomoći i građanima i sebi. Novosti