BANJALUKA – Bobar banka, koja se već osam godina nalazi u stečaju, još nije imala nijednu diobu što je izazvalo nezadovoljstvo kod dijela povjerilaca koji traže da se milioni sa računa konačno počnu dijeliti.
Stečajni upravnik preduzeća „Čajavec telekomunikacije i oprema“ Slavko Vujančević podnio je Okružnom privrednom sudu u Bijeljini urgenciju kojom traži da se krene sa djelimičnom diobom novca koji stoji na računu.
Vujančević za CAPITAL kaže da je stečaj u „Čajavecu“ okončan, ali da povjerioci ove firme i dalje čekaju isplatu nekoliko stotina hiljada KM potraživanja Bobar banke.
Nelogično je, dodaje, da na računima banke stoji više od 50 miliona KM, a da povjerioci do danas nisu dobili ništa.
„Dio novca se može rezervisati za sporove, ali dio treba podijeliti povjeriocima. Međutim, oni, iz njima znanih razloga, godinama na računima drže više od 50 miliona KM i ja sam, u interesu mojih povjerilaca, intervenisao i pisao sudiji“, kazao je Vujančević.
On je istakao da je urgenciju pisao i prošle godine, ali da je dobio odgovor stečajne upravnice da nije u pravu, nakon čega je odlučio da piše i stečajnom sudiji.
„Stečajni sudija je nadležan za zakonito postupanje stečajnog upravnika. Ako ništa ne preduzme, protiv sudije ću pokrenuti odgovarajući postupak kod nadležnih institucija da se to riješi“, kaže Vujančević.
Kazao je da je i preduzeće PI „Prehrana“ koje je takođe u stečaju uputilo sličan dopis jer su i oni nezadovoljni zbog toga što se novac ne dijeli povjeriocima.
S druge strane stečajna upravnica Bobar banke Dušanka Novaković tvrdi da se u diobu ne može ići dok se sudski postupci ne završe.
Novaković za CAPITAL kaže da je banka vodila oko 1.500 sudskih postupaka od kojih je još aktivno 130.
„Banka je imala i značajne tužbe od strane određenih povjerilaca koje je dobila na prvostepenim sudovima, ali su povjerioci uložili apelacije i čekamo skoro dvije godine da Ustavni sud BiH riješi iste da bi se mogla uraditi prva djelimična dioba sredstava. I pored niza urgencija nemamo presuda Ustavnog suda BiH, a po zakonu se ne može ići u diobu dok se sudski postupci ne završe, jer se za njih moraju rezervisati potrebna sredstva do konačnih presuda“, navodi Novaković.
Bobar banka se u stečaju nalazi od 2017. godine, a ukupna potraživanja povjerilaca iznose oko 214 miliona KM.
2 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
samo je par stecajnih deponovalo novac u Bobar banci. u konkretnom slucaju stecajni u čajavecu i prehrani!!!!!
ZAŠTO? da li je tih par stečajaca imalo svoje tekuće racune ili usteđevinu u Bobaru?
I tako 50 miliona KM već 8 godina leži zarobljeno, dok inflacija “jede” vrijednost novca. Da su te pare svo to vrijeme bile u opticaju u vidu recimo oročene štednje ili kupovine obveznica, danas bi bilo nesumnjivo više novca za namirenje.