ABUDŽA, U razgovorima između nigerijske vlade i lidera radničkih sindikata nije postignut kompromis oko uklanjanja subvencija na gorivo.
Međutim, glavni sindikalni pregovarač Abdulvahid Omar rekao je da radnici u naftnoj industriji neće odmah krenuti u štrajk.
“Sastanak nije zapao u ćorsokak, ali nismo postigli kompromis. Ponovo ćemo se sastati i razgovarati sa vladom. Naš stav je da treba suspendovati povećanje cijena goriva, nakon čega ćemo mi suspendovati planirani štrajk i početi pregovore”, rekao je Omar, koji nije rekao da za kada je planirana nova runda razgovora.
Nigerijska vlada uklonila je prije dvije sedmice subvencije na gorivo, što je izazvalo rasprostranjene proteste i sedmodnevni štrajk, koji je ovoj afričkoj zemlji već izazvao gubitak prihoda od izvoza nafte. Uklanjanje subvencija od 1. januara izazvao je veći od dvostrukog rast cijena goriva.
Sindikati su zaprijetili da će nacionalni štrajk, koji je suspendovan za vikend, biti sutra nastavljen ukoliko ne bude postignut kompromis.
Štrajk u naftnom sektoru Nigerije mogao bi uticati i na naftna tržišta, jer je ta zemlja šesta u svijetu po proizvodnji “crnog zlata”.
Nigerijske vlasti ističu da troškovi subvencija iznose više od osam milijardi dolara godišnje i da bi taj novac mogao biti utrošen na bolji način, na izgradnju infrastrukture i socijalne službe.
Nafta čini 80 odsto državnih prihoda Nigerije ali nakon višegodišnje korupcije i lošeg poslovanja ta zemlja nema dovoljno kapaciteta da prerađuje naftu u pogonsko gorivo, koje mora da uvozi.