NJUJORK, U svijetu se trenutno kao neuhranjena vodi jedna šestina čovječanstva ili čak milijarda ljudi!
Porazni podaci navedeni su u najnovijem izvještaju Organizacije za hranu i poljoprivredu UN (FAO UN) i Organizacije za ekonomsku saradnju i razvoj (OECD).
Isti izvor potom dodaje da je hrana sve skuplja, posebno žitarice, a cijene nekih od njih, prema procjenama organizacije FAO, porašće u narednoj deceniji za 15 do 40 odsto.
Objašnjava se da je hrana sve skuplja zbog povećane potražnje u zemljama u razvoju i njihove sve prosperitetnije populacije.
Što se tiče poskupljenja žitarica, ono se tumači njihovom sve većom upotrebom kao sirovine u proizvodnji biogoriva.
Uzroke dramatičnom skoku cijena poljoprivrednih proizvoda pa tako i hrane eksperti OECD-a vide u slabom dolaru, inflatornom pritisku i porastu njihove potražnje posebno u Kini.
Istovremeno, kompanije koje trguju hranom, kao i ostalim poljoprivrednim proizvodima višestruko uvećavaju svoje profite.
Ove organizacije vjeruju da će u narednom periodu biti neophodno povećanje proizvodnje hrane, ali i poboljšanje regulative, koje ohrabruju međunarodnu trgovinu hranom.
One primjećuju da će rast cijena hrane biti relativno usporen, zahvaljujući većoj poljoprivrednoj proizvodnji, naročito u zemljama u razvoju.
Prema procjenama tih organizacija, najbrži razvoj u narednom periodu bilježiće brazilska poljoprivreda, i, po najvišoj stopi, a značajan rast bilježiće i poljoprivrede Kine, Indije, Rusije i Ukrajine.