BANJALUKA, Dva od 14 osiguravajućih društava sa sjedištem u RS prošlu godinu su poslovala negativno, dok se dobit preostalih kretala u rasponu od 8.000 do 7,62 miliona maraka.
Lista gubitaša se u odnosu na 2016. godinu smanjila za jedno ime zahvaljujući bijeljinskom “Atosu”, koji je iz minusa od milion maraka lani stigao do dobiti većoj od 3,54 miliona KM.
Gubitak u 2017. imalo je banjalučko osiguravajuće društvo “Viner”, koje je godinu završilo u minusu od 1,24 miliona KM. Gubitak je ipak manji u odnosu na 2016. godinu, kada je ova kuća imala minus od skoro šest miliona maraka.
Turbulencije koje su pogodile banjalučko “Krajina osiguranje” nakon što su kroz dokapitalizaciju njegovi većinski vlasnici postali Naven Agarval i Gupta Nete ostavile su posljedice na njegovo poslovanje i na kraju prošle godine uknjižen je minus od 370.237 maraka.
Situacija je ipak nešto povoljnija u odnosu na prethodnu godinu, kada su novi vlasnici štetnim i nezakonitim potezima odveli “Krajina osiguranje” u gubitak od 1,11 miliona KM.
“Nešković osiguranje” bilo je najprofitabilnije i u 2017. i u završnom računu iskazalo je dobit od 7,62 miliona KM i ona je blago uvećana u odnosu na 2016. godinu.
Na drugom mjestu nalazi se milićka osiguravajuća kuća “Drina”, koja je ostvarila dobit od oko pet miliona, a najmanji profit imalo je banjalučko “Dunav osiguranje”.
U Udruženju društava za osiguranje RS ističu da je tržište osiguranja lani poraslo za devet odsto.
– Pozitivni finansijski rezultati 12 osiguravajućih kuća pokazuju da je tržište osiguranja u plusu. Isplaćeni odštetni zahtjevi prema osiguranicima bilježe rast i bliže se granici od 100 odsto, dok učešće štete u ukupnoj strukturi troškova opada. Sve je to doprinijelo boljem finansijskom rezultatu osiguravajućih kuća u 2017. godini – kazao je predsjednik Skupštine Udruženja društava za osiguranje Milomir Durmić, koji je i direktor “Drina osiguranja”.
Uprkos pozitivnim rezultatima, dodaje Durmić, domaće tržište osiguranja je među nerazvijenim.
– To se posebno odnosi na učešće životnih i neobaveznih vidova osiguranja u ukupnoj premiji osiguranja. I dalje dominiraju obavezna osiguranja, odnosno osiguranje od autoodgovornosti – kazao je Durmić.
U Agenciji za osiguranje RS ističu da stanje na tržištu osiguranja nikada nije bilo bolje nego u 2017. godini.
– Sva društva imaju kapital i tehničke rezerve i na vrijeme servisiraju obaveze. “Krajina osiguranje” je iz poznatih razloga poslovalo negativno, ali i ono ima dovoljan kapital i tehničke rezerve i nadam se da će izrasti u dobru osiguravajuću kuću – kazao je direktor Agencije za osiguranje RS Slaven Dujaković.
Osiguravajuće kuće u RS prikupile su prošle godine najveću premiju u istoriji Srpske – 213,3 miliona KM. Rast je zabilježen i u oblasti neživotnih i životnih osiguranja i iznosio je 7,8, odnosno 6,7 procenata.
Poslovanje osiguravajućih društava (miliona KM)
2017. 2016.
“Nešković” Bijeljina 7,62 7,50
“Drina” Milići 5,03 4,42
“Brčko Gas” Brčko 4,51 4,50
“Atos” Bijeljina 3,54 -1,04
“Garant” Brčko 2,41 2,27
“Grave” Banjaluka 2,05 1,82
“Euros” Banjaluka 1,50 0,14
“Aura” Banjaluka 1,26 -,90
“Mikrofin” Banjaluka 1,25 0,80
“Sas SuperP” Bijeljina 0,53 /
“Triglav” Banjaluka 0,43 0,31
“Dunav” Banjaluka 0,08 0,08
“Viner” Banjaluka -1,24 -5,99
“Krajina” Banjaluka 0,37 -1,11
Glas Srpske
1 komentar
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
Zašto postavljate članke, kad ih kasnije na intervencije skidate? Da li čitaoci imaju pravo na svoje mišljenje?