SARAJEVO, Ukoliko BiH zaista želi da zaštiti domaću poljoprivrednu proizvodnju i da omogući izvoz svojih proizvoda na tržište EU, krajnje je vrijeme za opštu mobilizaciju nadležnih institucija na usvajanju evropskih standarda, izavio je danas pomoćnik ministra spoljne trgovine i ekonomskih odnosa BiH za poljoprivredu, prehranu, šumarstvo i ruralni razvoj Dušan Nešković.
Kao prvi konkretan korak Ministarstva spoljne trgovine i ekonomskih odnosa na tom planu on je naveo organizovanje okruglog stola o Mapi puta s ciljem stvaranja uslova za izvoz proizvoda životinjskog i biljnog porijekla u EU, čiji su učesnici dobili savjete i instrukcije šta tačno treba uraditi da BiH ne bi nespremno dočekala ulazak Hrvatske u EU i da izvoz domaćih poljoprivrednih proizvoda ne bi doživio totalni krah.
”Razgovarano je o tome koje institucije u BiH i šta konkretno treba da urade kako bismo ispunili zadate uslove EU i tako zadržali hrvatsko tržište za poljoprivredne proizvode iz BiH. Nema čekanja, nema drugog načina za siguran put u EU, osim dosljednog i efikasnog provođenja Mape puta s ciljem stvaranja uslova za izvoz proizvoda životinjskog i biljnog porijekla”, istakao je Nešković.
On je najavio da Ministarstvo spoljne trgovine i ekonomskih odnosa planira da sa domaćim i međunarodnim partnerima polovinom sljedeće godine organizuje konferenciju na ekspertskom nivou kako bi se uradio presjek provedenih aktivnosti i utvrdio plan budućih mjera i zadatka.
”Dogovorili smo da u međuvremenu kreiramo visokostručni tim od najiskusnijih predstavnika ministarstava i institucija zaduženih za poljoprivredu u BiH, koji će svakodnevno i intenzivno raditi na relizaciji Mape puta i pripremi konferencije”, rekao je Nešković.
Ministar spoljne trgovine i ekonomskih odnosa BiH Mladen Zirojević upozorio je juče u Sarajevu da realizacija Mape puta s ciljem stvaranja uslova za izvoz proizvoda životinjskog i biljnog porijekla u EU ne teče zadovoljavajućom dinamikom.
On je, otvarajući okrugli sto, pozvao nadležne institucije da se što efikasnije uključe u provođenje ovog strateškog dokumenta za budućnost poljoprivrede u BiH.
Zirojević je podsjetio da je Ministarstvo spoljne trgovine i ekonomskih odnosa BiH blagovremeno pripremilo ovaj dokument, koji je Savjet ministara usvojio 26. avgusta prošle godine, i da je u međuvremenu u više navrata upozoravalo i iniciralo nadležne subjekte na brže provođenje Mape.
On je dodao da je s ciljem izvoza proizvoda biljnog i životinjskog porijekla u zemlje EU, osim osposobljenog osoblja i dobijenih sertifikata, potrebno je da privredni subjekti ispunjavaju i druge uslove potrebne za izvoz u smislu posjedovanja odgovarajuće opreme, prostora, uzorkovanja, izrade vodiča.
”Potpunom implementacijom predmetne Mape puta, te uspostavljanjem efikasnog sistema između institucija u mreži hrane, stvorićemo uslove za izvoz proizvoda biljnog i životinjskog porijekla u zemlje EU”, rekao je Zirojević.
Okrugli sto završen je radionicom o temi “Izvoz robe životinjskog porijekla u EU i iskustva u razvoju sistema bezbijednosti hrane u regionu”, na kojoj su razmotrena konkretna tehnička rješenja za efikasno provođenja Mape puta. Srna