NJUJORK, Juče su na Wall Streetu cijene akcija blago pale drugi dan zaredom, nakon vrlo nesigurnog trgovanja tokom kojeg su se izmjenjivali konfliktni signali – dobri poslovni rezultati kompanija i slabi makroekonomski podaci.
Kolika je nesigurnost juče vladala na Wall Streetu najbolje pokazuju oscilacije Dow Jones indeksa koji je u jednom trenutku bio u plusu gotovo 90, a potom u minusu većem od 100 bodova. Posljedica je to konfliktnih signala iz privrede – dobrih poslovnih rezultata i slabih podataka koji ukazuju na usporavanje rasta privrede. Tako su berzovni indeksi porasli nakon boljih nego što se očekivalo kvartalnih rezultata ExxonMobila, Southwest Airlinesa i Sonya. Akcija Sonya poskupila je gotovo 8 odsto, dok su cijene Southwest Airlinesa i Exxona, nakon početnog rasta, blago pale.
I dok poslovni rezultati ohrabruju, s tržišta rada i dalje stižu anemični pokazatelji. Prošle je sedmice broj novih zahtjeva za pomoć nezaposlenima pao za 11.000, na 457.000, što je nešto bolje od očekivanja, no ipak nedovoljno podsticajno.
Ulagače je uznemirio i James Bullard, predsjednik Fedove podružnice u St. Louisu, kazavši kako bi američka ekonomija moglo upasti u kaljužu, sličnu onoj u Japanu, u kojoj padaju cijene i investicije. “Uvijek kada se američka privreda uporedi s japanskim to se smatra negativnim”, kaže Michael Sheldon, strateg u firmi RDM Financial.
Negativno je na tržište djelovalo i smanjenje procjena budućih poslovnih rezultata dviju tehnoloških kompanija, Nvidie i Symateca, što takođe pokazuje da se rast privrede usporava.
Dow Jones Industrial Average oslabio je 0,29 odsto, na 10.467 bodova, dok je Standard & Poor's 500 pao 0,41 odsto, na 1.101 bod, a Nasdaq Composite 0,57 odsto, na 2.251 bod. Hina