BEOGRAD, Građani Srbije zbog straha da je zajednička evropska valuta na izdisaju sve više kupuju švajcarski franak, koji je, uz zlato, u vrijeme svih kriza bio alternativno rješenje.
Postoje i oni koji više vjeruju u vrijednost nekretnina, pa se odnedavno bilježi i nagli porast prodaje stanova, ali i zemljišta i automobila. Međutim, gdje god se „zavrti“ više keša, povećava se i opasnost od pranja novca, gdje se sredstva iz nelegalnih uvode u legalne tokove.
– Banke, ali i druge finansijske organizacije, dužne su da provjere svaku gotovinsku uplatu koja premašuje 15.000 evra po jednoj ili po više vezanih transakcija – objašnjava za „Novosti“ jedan bankar. – Naravno, postoje i određeni parametri koji ukazuju da je riječ o pranju para, pa nije bitno da li je riječ o transakciji od 300 evra ili onoj od 30.000 evra, svakako će biti provjerena.
Kada je riječ o prostoj konverziji već postojeće štednje iz jedne u drugu valutu, dakle o bezgotovinskoj transakciji, ona ne podleže posebnoj provjeri. Svako izvlačenje para „iz slamarica“ i ubacivanje gotovine u redovne tokove podleže provjeri.
Kod mjenjača, pak, situacija je nešto drugačija. Pošto rade isključivo sa kešom, svaka kupoprodaja veća od 5.000 evra podleže posebnim odredbama provjere po Zakonu o sprečavanju pranja novca. Ovo važi i za ovlašćenu mjenjačnicu i za banke koje rade mjenjački posao.
Privatne mjenjačnice, inače, trenutno imaju pune ruke posla, pa se dnevno i po nekoliko hiljada evra prebaci u „švajcarce“. Nerijetko na kraju dana, u mjenjačnicama ostane tek 100 ili 200 švajcarskih franaka.
– Imamo veliku potražnju švajcarskih franaka – ističe Borislav Brujić, predsjedik Udruženja mjenjača Srbije. – Švajcarac je prije nedjelju dana dostigao prodajni kurs od više od 89 dinara, da bi sada pao na nešto iznad 84 dinara, pa su građani za samo sedam dana izgubili pet dinara na vrijednosti, ako su ovu monetu kupovali dinarima. Ali, očigledno da se o tome ne vodi računa i da je sve slabije povjerenje u evro.
Provizije i kamate
Ukoliko građani mijenjaju evre, direktno za „švajcarce“ u mjenjačnicama ne plaćaju nikakvu proviziju, ali zato je banke u okviru svojih kurseva zaračunavaju. U ovom trenutku ne može se reći da su na dobitku, jer švajcarska valuta miruje na svom fiksiranom kursu, ali se ne zna u kom pravcu će krenuti u narednom period. Novosti