BEOGRAD, Profesor Ekonomskog fakulteta u Beogradu Ljubodrag Savić izjavio je juče da su nerealne procjene da će evro u odnosu na dinar naredne tri godine rasti po dva odsto godišnje, ocjenjujući da će dinar oslabiti najmanje pet, šest odsto godišnje, a možda čak i više.
Komentarišući procjenu Vlade Srbije da će evro u naredne tri godine da raste po dva odsto godišnje, prema Fiskalnoj strategiji za 2015. godinu, sa izgledima za 2016. i 2017. godinu, Savić smatra da kreatori ekonomske politike, “nisu dobro razumjeli vrijeme koje je pred nama”.
“Što se mene tiče, ja mislim da će dinar morati, nažalost, zakonito da pada na godišnjem nivou, najmanje pet, šest odsto, možda u nekim godinama čak i više, a ne treba biti mnogo pametan, pa to tako tvrditi”, ocijenio je Savić i dodao da kurs nacionalne valute treba da odrazi snagu nacionalne privrede.
Srbija je, dodao je, ipak jedno nestabilno, nerazvijeno društvo sa mnogo problema, što je posebno došlo do izražaja poslije ekonomske krize iz 2009. godine, kada su sve naše neracionalnosti, javašluci, nerad, niska produktivnost, slaba konkurentnost, visoka zaduženost, velika nezaposlenost, i inflacija koja nas je pratila, visok javni dug – izbili su na površinu, kazao je Savić.
On smatra da je potpuno jasno u kakvoj se mi inferiornoj poziciji Srbija nalazi u odnosu na zemlje sa kojima se mjeri, a sa druge strane Srbija se danas nalazi u takvim problemima, da u suštini jedini spas jeste, da obezbjedi što je moguće viši rast BDP-a i zaposlenosti.
“Kako se meni čini, to se jedino može ostvariti povećanjem rasta domaće industrije i poljoprivrede i povećanjem izvoza, ali to na nivou godišnjih stopa rasta od pet do 10 odsto, a da bi se to obezbjedilo, mi potpuno moramo transformisati i našu privrednu i spoljnotrgovinsku strukturu, da se mnogo više isplati izvoziti nego uvoziti”, rekao je Savić.
Prema njegovim riječima, jasno je i u ekonomskoj teoriji i u praksi, da se to ne može obezbjediti, ako Srbija nema takozvanu laganu depresijaciju nacionalne valute.
Savić je rekao da to najbolje pokazuje prijmer Kine koja je prije nekolko godina postala najveći svjetski izvoznik sa preko 2.000 milijardi dolara godišnje, ali ta zemlja ljubomorno čuva nisku vrijednost domaće valute, iako s vremena na vrijeme SAD, kao najmocnija zemlja svijeta, ima prigovor na njihovo takvo ponašanje. SAD smatraju da Kina sa takvim kursom nacionalne valute, vještački podiže konkurentnost njihovih proizvoda.
“Ako to može jedna Kina, mislim da tim pre to treba da radi jedna mala Srbija, koja ako ne poveća brzo proizvodnju i izvoz, bojim se da će zapasti u još veće probleme nego što se trenutno nalazi”, zaključio je Savić. Tanjug