SARAJEVO, Vlasti u BiH površno su pristupile problemu recesije prilikom donošenja antirecesijskih mjera, tvrdi ekonomista Anto Domazet.
“Površnost se vidi u tome što je izostala dijagnoza stanja u kojem se nalazi BiH, a postojeći programi antirecesijskih mjera su nerealni”, rekao je juče Domazet na okruglom stolu posvećenom trenutnoj ekonomskoj situaciji, koji je organizovan u okviru sjednice Poslovnog savjeta Ekonomskog fakulteta u Sarajevu.
Sjednici su prisustvovali i predstavnici finansijskih institucija, dok se pozivu nije odazvao premijer FBiH Nedžad Branković.
Domazet je istakao da je jedan od prijedloga vlasti da se smanje porezi i doprinosi, a da situacija s javnom potrošnjom ukazuje ne samo da je nemoguće smanjiti poreze, već se govori da će se oni i dalje povećavati. On smatra da se PDV ne smije povećavati, već se može govoriti samo o uvođenju diferencirane stope.
Domazet je rekao da vlast kao urgentnu mjeru preduzima sklapanje stend baj aranžmana s MMF-om i upozorio da nema građanina koji neće biti pogođen posljedicama ovog aranžmana.
“Sve vlasti će biti na ispitu da pokažu da žrtve koje se traže od građana i privrede mogu dati rezultate”, kazao je Domazet.
Ekonomista Besim Ćulahović naglasio je da loš kreditni rejting BiH i loše ocjene ekonomskih sloboda mogu biti ključ za traženje izlaska iz krize. Istakao je da treba dramatično reducirati javnu potrošnju i birokratiju, izvršiti reformu javne uprave, zdravstva i školstva. Smatra da je neophodan i ubrzan razvoj infrastrukture, otvaranje javnih radova, te brzi završetak privatizacije uključujući početak masovnije privatizacije telekoma i donošenje programa restrukturiranja preduzeća privatizovanih certifikatima.
Tomislav Grizelj, vlasnik i direktor firme “Grizelj”, napomenuo je da BiH nije jedinstven ekonomski prostor kada je riječ o porezima i doprinosima.
“Stope poreza i doprinosa su u FBiH veće nego u RS, tako da ne postoji ravnopravnost u unutrašnjoj utakmici, što opterećuje i privredu koja želi da izvozi na tržišta susjednih zemalja”, upozorio je Grizelj.
Kada je riječ o bankarskom sektoru, Mihael Miler, direktor Raiffeisen banke, rekao je da očekuje da će u ovoj godini i dalje padati raspoloživa sredstva u pasivi, kao i kreditna masa, dok neće doći do pada kamatnih stopa na kredite. Smatra da treba prestati s međusobnim optuživanjima i fokusirati se na pronalazak rješenja.Nezavisne n.