BANJALUKA – Cijene proizvođača industrijskih proizvoda iz Republike Srpske na domaćem tržištu u aprilu su u prosjeku ostale nepromijenjene u odnosu na mart, podaci su Republičkog zavoda za statistiku.
Prema namjeni potrošnje, u aprilu je, u odnosu na mart, najveći procentualni rast cijena od 0,3 odsto bio kod intermedijalnih proizvoda, a najveći pad od 0,2 odsto kod netrajnih proizvoda za široku potrošnju.
U ovom periodu cijene kapitalnih proizvoda, kao i cijene trajnih proizvoda za široku potrošnju u prosjeku su ostale nepromijenjene.
Prema područjima industrijske proizvodnje, u aprilu u odnosu na mart kod snabdijevanja vodom, kanalizacije, upravljanja otpadom i djelatnosti sanacije životne sredine cijene su u prosjeku bile niže za 6,2 odsto.
U djelatnostima vađenja ruda i kamena, prerađivačkoj industriji, te u proizvodnji i snabdjevanju električnom energijom, gasom, parom i klimatizaciji cijene su u prosjeku ostale nepromijenjene.
Ekonomista Stefan Markićević rekao je Srni da je glavni razlog što su cijene u ova dva mjeseca u prosjeku ostale nepromijenjene epidemija virusa korona i mjere koje su vlasti preuzimale u to vrijeme.
“Cijeli april i skoro cijeli mart, od kako se pojavio virus na području Republike Srpske obustavljen je znatan broj djelatnosti, a i organi vlasti su direktno uticali na nivo cijena, pa su, na primjer, ograničene cijene pojedinih grupa proizvoda”, podsjetio je Markićević.
On je dodao da je to bio i period kada uvoza skoro nije ni bilo, ili ga je bilo u mjeri u kojoj uopšte nije mogao uticati na nivo cijena u Srpskoj.