SARAJEVO, Kolegijum Predstavničkog doma Parlamentarne skupštine BiH donio je zaključak da se nakon rasprave u prvom čitanju glasa o Prijedlogu budžeta institucija BiH za 2013. godinu, a da poslanici do 17.00 časova razmotre Prijedlog i upute amandmane.
“Nakon toga bi trebalo da bude održana Komisija za finansije i budžet, a potom i nova, 38. sjednica na kojoj bi se poslanici izjašnjavali u drugom čitanju”, rekao je predsjedavajući Doma Božo Ljubić na početku 37. sjednice.
On je istakao da je Prijedlog budžeta veoma značajan dokument, koji sadrži određene mehanizme razvojnog karaktera i ubrzavanja evroatlantskog puta BiH.
“Ako ne usvojimo budžet danas ili sutra, neće propasti aranžman sa MMF-om, ali hoće biti ugrožena prva tranša stend-baj aranžmana”, naglasio je Ljubić.
Poslanik iz Stranke za BiH Beriz Belkić, koji se usprotivio ovom zaključku Kolegijuma, rekao je da je Prijedlog budžeta posljedica loše ekonomske situacije i rezultat negativnih ekonomskih trendova u BiH.
Zamjenik predsjedavajućeg Milorad Živković replicirao je da je parlament BiH i ranijih godina prilikom donošenja budžeta institucija BiH koristio “određene poslovničke gimnastike” i donosio budžete u jednom danu.
“Gimnastike je u ovom parlamentu bilo oduvijek, a pitanje je da li je bilo i volje za tu gimnastiku”, naveo je Živković.
Poslanik SDP-a Saša Magazinović smatra da nema dileme da će poslanici danas razmatrati Prijedlog budžeta u prvom čitanju i naglasio da je bolje da se opozicioni poslanici posvete razmatranju sadržaja ovog dokumenta, a ne da osporavaju proceduru.
Poslanik SNSD-a Dušanka Majkić ustvrdila je da opozicija nikad ne glasa za budžet već nastoji da “potroši energiju” onih koji pokušavaju da na odgovoran način donesu budžet.
Poslanik SDS-a Aleksandra Pandurević istakla je da će ova stranka podržati usvajanje budžeta, jer od toga zavisi i tranša MMF-a, kao i održivost entiteta.
Prema njenim riječima, SDS je zadovoljan okvirom budžeta, ali ne i njegovom preraspodjelom. Kao primjer navela je Ministarstvo za ljudska prava i izbjeglice koje je, prema njenom mišljenju, trebalo da dobije više novca za efikasnije rješavanje pitanja izbjegličke populacije.
Replicirajući poslanicima SDA, Pandurevićeva je rekla da je “BiH jaka onoliko, koliko su jaki entiteti, koliko je jak njen realni sektor, a ne njena administracija, glomazna, neefikasna i rastrošna”.
Šemsudin Mehemedović iz SDA potvrdio je da poslanici SDA neće glasati u prvom čitanju za Prijedlog budžeta, a moguće je da neće stići da upute amandmane, te ni u drugom čitanju neće podržati budžet za narednu godinu.
Poslanik SNSD-a Milica Marković podsjetila je opoziciju da ionako ne mogu uticati na konačnu odluku skupštinske većine da usvoji budžet i da nepotrebno opstruiše i koči ovaj značajan posao, a da pri tome uopšte ne nude bilo kakvu alternativu.
Njen kolega iz SNSD-a Slavko Jovičić smatra da je važnije pitanje kako prikupiti predviđena sredstva, s obzirom na složenu ekonomsku situaciju u okruženju i svijetu, nego procedura usvajanja budžeta institucija BiH, na čemu insistira opozicija.
Rasprava o budžetu većim dijelom protiče u brojnim neproduktivnim diskusijama opozicionih poslanika, dok pozicija veći dio vremena provodi van skupštinske sale.
Predstavnički dom Parlamentarne skupštine BiH danas u prvom čitanju razmatra Prijedlog zakona o budžetu institucija BiH i međunarodnih obaveza BiH za 2013. godinu.
Prema Prijedlogu zakona, budžet institucija BiH za narednu godinu iznosi 1.738.476.010 KM od čega su ukupni prihodi za finansiranje institucija i primici na nivou 2012. godine i iznose 950 miliona KM, a prihodi za servisiranje spoljnjeg duga 788.476.010 KM, i veći su za 343.548.010 KM u odnosu na budžet prethodne godine.
U strukturi prihoda dominira zahvatanje sa Jedinstvenog računa u identičnom iznosu, kao i 2012. godine, od 750 miliona KM.
Prijedlog budžeta polazi od Globalnog fiskalnog okvira bilansa i politika u BiH za period od 2013. do 2015. godine s ciljem provođenja mjera štednje institucija BiH, koje je dogovorio Fiskalni savjet u okviru stendbaj-aranžmana sa Međunarodnim monetarnim fondom, uključujući i zadržavanje broja zaposlenih na nivou ove godine.
Srna