BANJALUKA, Centralna reviziona komisija pri Ministarstvu rada i boračko-invalidske zaštite Republike Srpske pregledala je do sada 33 177 predmeta lične i porodične invalidnine u svim opštinama RS, od čega su u 7 431 slučaju utvrđeni nedostaci, potvrdio je predsjednik ove komisije Duško Milunović.
Milunović je precizirao da se od ukupnog broja utvrđenih nepravilnosti, 352 predmeta odnose na kategorizaciju, dok se 13 897 odnosi na predmete lične invalidnine invalida od prve do šeste kategorije i 19 280 na predmete porodične invalidnine.
“Kada je riječ o izdvojenim predmetima, nisu u pitanju lažni borci i invalidi, kako su to ranije pogrešno interpretirali pojedini mediji, već o izvjesnim nedostacima, Najveći broj nedostataka odnosi se na ocjenu nekih ljekarskih komisija koje se u prethodnom periodu nisu pridržavale Pravilnika o ocjeni invalidnosti”, istakao je Milunović.
On je rekao da je u toku reorganizacija ljekarskih komisija koja je u nekim mjestima RS već izvršena.
Milunović je rekao da je prvostepena ljekarska komisija u Banjaluci izvršila vještačenje 22 predmeta, od čega su samo u tri predmeta potvrđeni prethodni ljekarski nalazi, u 11 je umanjen procenat invalidnosti, dok su u osam predmeta invalidi potpuno izgubili status.
“Komisija je u Gradu Banjaluka pregledala 2 569 ličnih invalidnina, od kojih je 1 319 upućeno na reviziju, što je više od polovine, dok je jedan predmet upućen na novu ocjenu ljekarske komisije”, precizirao je Milunović.
U Banjaluci su prekontrolisana i 1 843 predmeta porodične invalidnine, od čega je 97 izdvojeno za reviziju.
Milunović je najavio da će u Banjaluci naredne sedmice ponovno biti pregledani svi predmeti invalida sedme kategorije jer je dosadašnjim kontrolama utvrđeno da je više od 60 odsto nedostataka nađeno u ocjenama ljekarskih komisija u ovim predmetima.
On je rekao da će invalidi koji revizijom izgube kategoriju invalida istovremeno izgubiti i sva druga prava koja podrazumijeva ta kategorija po osnovu zakona, poput prava na stambeno zbrinjavanje, jer su im stambeni objekti dati na korištenje, a ne u stalno vlasništvo.
Milunović je rekao da je do sada u postupku revizije podneseno 12 krivičnih prijava, ističući da će se krivične prijave podnositi protiv svih za koje se utvrdi da su prekoračili ovlaštenja vršeći svoje redovne poslove.
“Krivične prijave podnesene su protiv ovlaštenih lica vojnih pošta, Ministarstva odbrane, MUP-a, a u toku je i preispitivanje rada ljekarskih komisija kako bi se našli najodgovorniji za ovakvo stanje”, naglasio je Milunović.
On je rekao da Komisija u suštini nije vršila reviziju, već je provodila Akcioni plan za efikasniju reviziju ostvarenog statusa i prava iz oblasti boračko-invalidske zaštite RS, dodajući da je revizija stalni posao i aktivnost Ministarstva rada i boračko-invalidske zaštite RS.
Milunović je podsjetio da je Centralna reviziona komisija, u skladu sa Akcionim planom, boravila u svim opštinama u RS.
On je rekao da se mobilni tim sastojao iz dva dijela – jedan je obišao opštinske organe uprave nadležne za boračko-invalidsku zaštitu s ciljem utvrđivanja da li su radili u skladu sa zakonom, a drugi je obišao opštinske boračke organizacije da bi utvrdio da li su se pridržavale instrukcija koje im je dostavila republička Boračka organizacija, prvenstveno u postupku davanja mišljenja u predmetima kategorizacije borca. Srna
1 komentar
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
Milunović:“Kada je riječ o izdvojenim predmetima, nisu u pitanju lažni borci i invalidi,”
Lažnjake ni kad je puška bila kriterijum prava nisu uspjeli smjestiti gdje im je mjesto, ali su imali imali privilegije kao najzaslužnije društvena grupacijai djeljeni su im dokumenti o tome, a danas?
Danas, danas je valjda prirodno da se kaže da lažnjaka među priznatim borcima i ratnim invalidima nema i da sredstva informisanja zbog senzacionalizama stvaraju uznemiravanje masa