BEOGRAD, Državna revizorska institucija Srbije kontrolom 122 subjekta u 2011. godini utvrdila je nepravilnosti u javnim nabavkama koje premašuju 47 milijardi dinara /oko 416 miliona evra/.
Predstavljajući izvještaj, predsjednik ove institucije Radoslav Sretenović rekao je na sjednici skupštinskog Odbora za finansije da ugovori koji su zaključeni bez sprovedenih postupaka javnih nabavki čine 84,65 odsto ukupnih nepravilnosti.
Sretenović je dodao da je vrijednost javnih nabavki koje nisu oglašene u Službenom glasniku i na portalu javnih nabavki u prošloj godini iznosila 1,7 milijardi dinara, što čini 3,8 odsto ukupnih nepravilnosti u primjeni Zakona o javnim nabavkama.
On je napomenuo da su nepravilnosti u oblasti javnih nabavki u sektoru za reviziju organizacija obaveznog socijalnog osiguranja dostigle vrijednost od 33,9 milijardi dinara, a u sektoru za reviziju javnih preduzeća, privrednih društava i drugih pravnih lica koja je korisnik javnih sredstava osnovao ili ima učešće u kapitalu utvrđene su nepravilnosti u visini od 8,8 milijardi dinara.
Državna revizorska institucija utvrdila je da je javni dug Srbije 31. decembra 2011. godine, u odnosu na ostvareni BDP, iznosio 51 odsto, što je iznad nivoa od 45 odsto, koliko je predviđeno Zakonom o budžetskom sistemu, a čime je prekoračeno opšte fiskalno pravilo.
Prema podacima ove revizorske institucije, javni dug Srbije na kraju prošle godine iznosio je 15,473 milijardi evra, a prema podacima Uprave za javni dug on je bio 14,480 milijardi evra, što je neslaganje od gotovo milijardu evra zbog različitih i međusobno neusklađenih propisa u oblasti javnog duga.
Sretenović je naveo da je u završnom računu budžeta Srbije za 2011. manje iskazana finansijska imovina, u iznosu od 1,68 milijardi dinara i odnosi se na novčana sredstva i trajne uloge.
Prema izvještaju Revizorske institucije, manje su iskazane obaveze u iznosu od 10 milijardi dinara, koje se odnose na obaveze Republike Srbije, po kreditima od domaćih poslovnih banaka, realizovanih preko Fonda za razvoj, za projekte u funkciji podsticaja građevinske industrije.
To se odnosi na obaveze Ministarstva za infrastrukturu i energetiku za izvedene radove na izgradnji Koridora 10 i 11, za koje su izvođači radova izvršili zalogu potraživanja kod poslovnih banaka, kao i obaveze prema NBS, preuzete ugovorom između NBS, Vojvođanske banke i Republike Srbije.
Sretenović je naveo da je državna revizorska institucija, u skladu sa programom revizije za 2012. godinu, revidirala 46 subjekata i obavila reviziju finansijskih izvještaja i reviziju pravilnosti poslovanja.
On je istakao da je ova institucija podnijela 14 prijava, od kojih je Tužilaštvo odbacilo prijavu protiv odgovornih u JP “Putevi Srbije”, a ostalih 13 su u toku. Srna