BANJALUKA, Nepotpun turistički proizvod i neadekvatan marketing, koče razvoj seoskog turizma u Republici Srpskoj, rečeno je Srni u Ministarstvu trgovine i turizma Srpske.
U Ministarstvu smatraju da je, zbog niskog nivoa svijesti stanovništva o ulozi turizma u održivom razvoju, neohodna stalna edukacija.
Osim seoskog turizma, danas su sve popularniji i eko i etno turizam, te agroturizam.
“Jedan od osnovnih nosilaca integralnog razvoja ruralnih područja jeste turizam na seoskom domaćinstvu. Tu postoje prednosti smještaja gostiju na vlastitom gazdinstvu, ponuda domaćih proizvoda i boravak u zdravoj životnoj sredini”, navode iz Ministarstva.
Ministarstvo je u Strategiji razvoja turizma Republike Srpske, za period 2011-2020. godina, označilo razvoj seoskog turizma kao prioritet.
“Dio budžeta namijenili smo za podsticaje seoskim domaćinstvima koja će pružati usluge u turizmu”, ističu u Ministarstvu.
Cilj podsticanja ovog vida turizma jeste i zadržavanje mladih na selu koji bi mogli da organizuju privatne poslove i ostvare prihode.
Ministarstvo trgovine i turizma uspostavilo je Zakonom o ugostiteljstvu novi sistem registracije seoskih domaćinstava i na taj način, osim otklanjanja administrativnih poteškoća u postupku registracije, predvidjelo i finansijske olakšice u vezi sa plaćanjem taksi.
Na osnovu podataka resornog ministarstva, u Republici Srpskoj je registrovano 41 domaćinstvo koje se bavi seoskim turizmom, a do kraja godine očekuje se znatno veći broj prijava.
Ministarstvo je od 2011. godine dodijelilo 230.000 KM bespovratnih sredstava za projekte iz oblasti seoskog turizma, koji su se odnosili na promociju, održavanje manifestacija, infrastrukturne i druge projekte.
Iz Turističke organizacije Republike Srpske rekli su Srni da na sajmovima postoji veliko interesovanje za seoski turizam i da oni koji jednom posjete Srpsku, dolaze ponovo.
“Ovaj vid turističke ponude sve je zastupljeniji i atraktivniji vid turizma u Republici Srpskoj. Destinacije poput Šipova, Ozrena, Kozarske Dubice, Gradiške, te mjesta u dolini Drine i u Hercegovini, osim usluga u seoskim domaćinstvima, nude i dodatne sadržaje kao što su planinarenje, šetnje i ribolov”, navode iz Turističke organizaciji. Srna