SARAJEVO, BiH u Sloveniju uglavnom izvozi proizvode nižih faza prerade, a mnogo više uvozi finalne proizvode, rečeno je danas na poslovnom susretu privrednika drvne industrije BiH i Slovenije u Sarajevu.
“U oblasti drvne industrije BiH je prošle godine u Sloveniju ostvarila izvoz od 8,5 odsto do ukupnog izvoza, odnosno oko 39 miliona evra na godišnjem nivou”, rekla je Selma Bešlagić iz Spoljnotrgovinske komore BiH, koja je organizator poslovnih susreta.
Bešlagićeva je navela da ovakva situacija nije zadovoljavajuća zato što su 92 odsto u strukturi izvoza bili proizvodi niže faze prerade, a samo 7,4 odsto finalni proizvodi od drveta.
“Ova struktura se godinama zadržava na tom nivou. BiH u Sloveniju izvozi proizvode nižih faza prerade, a mnogo manje finalne proizvode”, navela je Bešlagićeva.
Ona je napomenula da je struktura uvoza nepovoljna, jer BiH iz Slovenije uvozi 22 odsto finalnih proizvoda od drveta, a 78 odsto proizvoda niže faze prerade.
Prema riječima Bešlagićeve, firme iz Slovenije nisu pokazale veće interesovanje za ulaganja i na ovim poslovnim susretima više je bilo riječi o trgovinskoj razmjeni sa partnerima iz BiH.
Ambasador Slovenije u BiH Andrej Graseli rekao je da je ekonomska saradnja između BiH i Slovenije, kao zemalja regije, dobro razvijena.
“Imajući u vidu da je jedna od branši u BiH, pored energetike, drvna industrija i drvno bogatstvo zemlje, odlučili smo da u saradnji sa Spoljnotrgovinskom komorom organizujemo susret privrednika iz drvne industrije”, dodao je Graseli.
On je istakao da je interes za ovaj susret dosta veliki, jer je riječ o povezivanju predstavnika pojedinih kompanija, te izrazio nadu da će to dovesti do konkretnih dogovora o saradnji.
Savjetnik Udruženja drvne industrije Spoljnotrgovinske komore Slovenije Bernard Likar ocijenio je ove susrete kao dobru priliku za uspostavljanje novih kontakata i saradnje u oblasti drvne industrije s ciljem povećanja robne razmjene.
Likar je naveo da se situacija u drvnoj industirji u Sloveniji poboljšava i da ta zemlja traži nove mogućnosti saradnje sa susjednim zemljama. “Treba podsticati ulaganja u BiH, ali i pronaći mogućnosti zajedničkog izlaska na treća tržišta”, rekao je Likar.
Susreti privrednika iz oblasti drvne industrije organizovani su na inicijativu Ambasade Slovenije u BiH. Srna