BIJELJINA, Upravni odbor Asocijacije vodovoda BiH smatra da je u narednom periodu neophodno čvršće uvezati sve članice Asocijacije kako bi se pristupilo izradi akcionih planova vezanih za vodosnabdijevanje stanovništva u BiH, kao i odvođenje otpadnih voda.
Na današnjoj sjednici UO ove nevladine organizacije u Bijeljini istaknuto je da je neophodno izraditi i “niz podzakonskih akata na nivou BiH koji će doprinijeti definisanju i prilagođavanju postojećim zakonskim propisima EU.
“Naše je nastojanje da se postojeće zakonodavstvo u BiH što je prije moguće dovede na nivo koji je prepoznat kao adekvatan u zemljama EU, a što bi nam pomoglo u zajedničkoj izradi projekata koje bismo u oblasti voda plasirali prema predpristupnim fondovima EU”, rekao je Senad Pločo, rukovodilac Konsultantskog tima na realizaciji projekta “Pomoć vodnoj policiji u BiH”, koji finansira EU u BiH.
On je upozorio da je “krajnje vrijeme da se sa ovim u BiH počne kako bi se u narednih 10 do 20 godina uspjeli dostići svi standardi prisutni u evropskim zemljama”.
Pločo je istakao da je ključni elemenat u realizaciji bilo kog projekta vezanog za vode pitanje adekvatne analize cijena.
“U svim zemljama za razliku od nas voda se smatra robom koju treba platiti. Neophodno je utvrditi adekvatne tarife koje će obezbijediti svim javnim preduzećima da mogu samostalno da vode poslove te da nisu prisiljeni da traže donacije i slično”, rekao je Pločo.
Predsjednik Upravnog odbora AsociJacije vodovoda BiH Hasija Busuladžić istakla je da u BiH još nisu prepoznati problemi koji se tiču oblasti voda, te da su nastojanja ove asocijacije da probleme rješava “zajedničkim udruživanjem svih aktera u BiH”.
“Krovna organizacija, koju od nas traži EU, mora ujedinjeno djelovati na svim područjima u BiH”, rekla je Busuladžićeva i istakla da je uredno snabdijavnje kvalitetnom vodom, kao i redovan tretman odvođenja otpadnih voda prioritet u radu Asocijacije.
Generalni sekratar Udruženja vodovoda Republike Srpske Jovo Tadić istakao je da su zadaci koji su pred njima izuzetno složeni, ali da je najbitnije obezbijediti zdravu vodu građanima i riješiti pitanje odvođenja iskorištene vode.
“Neophodno je obezbijediti funkcionisanje javnih komunalnih preuzeća koja sada rade u teškim uslovima. Prepoznali smo potrebu da se formira krovna institucija za vode”, rekao je Tadić, koji je i član Nadzornog odbora ove asocijacije, napominjući da je samo sredstvima EU moguće rješavati probleme vezane za oblast voda.
Direktor bijeljinskog “Vodovoda i kanalizacije” Vasilije Mićić istakao je da je i BiH, kada je riječ o vodama, neophodno zakonski sve uvezati, “jer su zakoni EU rigorozni”.
“Entitetski zakoni i dalje će biti limitirajući, ali je neophodni i na nivou BiH, jer to EU od nas traži, donijeti zakone koji će nam pomoći da naše projekte lakše i jednostavnije apliciramo kod EU”, rekao je Mićić.
On je, zajedno sa svojim saradnicima, na današnjem skupu predstavio projekat kanalizacije u Bijeljini koji je, kako je rekao, ocijenjen najboljim u 14 projekata ove oblasti od Evropske banke za obnovu i razvoj koja ga i kreditira.
Asocijacija vodovoda BiH egzistira od 2003. godine i ima 80 članica.
1 komentar
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
Radije ću iskopati bunar i postaviti đeram nego da se formira BiH policija za vode. Ljudi moji ovo je nepotrebna centralizacija BiH pod firmom traži EU koja će u startu progutati donaciju, a kasnije se natovariti na budžete. Ko kaže da ne može biti entitetska vodo policija.Ludo je i sada što imamo redovnu policiju,sudsku policiju, graničnu policiju, komunalnu policiju,specijalnu policiju,sipinu policiju, pa još i vodo policiju itd. pa ko će to izdržavati.I hoće li to biti paralelno sa inspekcijama.