BANJALUKA, BiH ne može imati puno koristi od turizma, sve dok se na nivou države ne bude uspostavljena institucija za ovu granu privrede, smatra sekretar za turizam pri Spoljnotrgovinskoj komori BiH Goran Brčkalović.
On je rekao da je, prema Dejtonskom sporazumu, turizam dodijeljen entitetima, dok na nivou BiH nema ništa, osim Ministarstva spoljne trgovine BiH, koje vrši koordinirajuću ulogu.
“Nijedna grana privrede ne može se razvijati bez tri osnovne stvari. Moraju postojati institucija, jedinstvena zakonska regulativa i strategija. Mi nemamo te tri osnovne stvari. Kada riješimo ta tri problema, kada privrednik u oba entiteta bude imao ista pravila, moći ćemo pričati ozbiljno”, naglasio je Brčkalović u intervjuu za “Nezavisne novine”.
On je ocijenio da je neophodno stvoriti jedan autoritet na nivou države za turizam.
Prema njegovim riječima, prošle godine BiH imala je oko 583 000 dolazaka turista, od čega je 52,5 odsto stranih i 47,5 odsto domaćih gostiju, dok je prosječno zadržavanje bilo 2,3 dana.
“U dolascima stranih turista najviše učestvuju zemlje bivše Jugoslavije sa 50 odsto i evropske sa 42 odsto. Imali smo 164 miliona KM prihoda od turizma od ukupnog prometa, a ove godine je očekivati negdje oko 200 miliona KM”, naglasio je Brčkalović.
Govoreći o realnim šansama BiH u turizmu, Brčkalović je rekao da se slika zemlje u svijetu promijenila, ali da turistički kapaciteti nisu dovoljno iskorišteni.
“Trenutno imamo jednu kooperativnu prednost u turizmu, a to je turizam koji je u vezi sa zdravljem i prirodom. Imamo relativno dobro očuvan okoliš i dobar geografski položaj. Imamo potencijala u seoskom turizmu. Te stvari moramo povezati”, rekao je Brčkalović.
On je dodao da se turisti koji dolaze u BiH najviše žale na hotele i da trenutno njih više od 90 odsto uopšte nema kategoriju.