BANJALUKA, Proizvodnjom, preradom, uvozom ili distribucijom bilja i biljnih proizvoda, u koje spada i merkantilni krompir, od sada će se moći baviti samo ona lica koja budu upisana u fitosanitarni registar, rečeno je u Ministarstvu poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Republike Srpske.
Iz resornog ministarstva podsjećaju da su prošle godine objavili instrukcije i obavještenje za upis u fitosanitarni registar, sa jasnim naznakama obaveza uzgajivača bilja i vrstama bilja koje podliježu obavezama upisa u fitoregistar.
Portparol Ministarstva Bojan Kecman rekao je da pojedini proizvođači, uvoznici i distributeri bilja i biljnih proizvoda nisu ozbiljno shvatili obaveze propisane navedenim zakonskim propisima.
“Zbog toga smo proizvođačima direktno na terenu prenosili instrukcije u vezi sa upisom u fitoregistar i značajem provođenja Programa posebnog nadzora karantinskih štetnih organizama na krompiru, koji se provodi tri posljednje godine”, objasnio je Kecman.
On je dodao da su predstavnici Odjeljenja za biljnu proizvodnju i fitosanitarnu oblast Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede, zajedno sa predstavnicima Poljoprivrednog instituta i Poljoprivrednog fakulteta Banjaluka, o ovoj tematici održali niz predavanja u Srpskoj.
Posljednje u nizu predavanja održano je u Rogatici sa proizvođačima krompira Sarajevsko-romanijske regije.
Cilj predavanja bio je da se proizvođači krompira upoznaju sa obavezama koje proističu na osnovu Zakona o zaštiti zdravlja bilja i Pravilnika o fitosanitarnom registru i biljnim pasošima, kao i da se obuče za podnošenje zahtjeva za upis u navedeni registar.
Kecman naglašava da su ove edukacije poljoprivrednike bile neophodne i zbog toga što u BiH dolaze inspektori Kancelarije EU za hranu i veterinarstvo /FVO/ za ocjenu kontrole zdravlja bilja u sektoru krompira, koji treba da odobre izvoz krompira iz BiH u zemlje EU. Srna