SARAJEVO, Žene preduzetnici na Balkanu još uvijek su neiskorišten izvor poslovanja, a suočavaju se sa značajnim preprekama pri otvaranju ili širenju svog preduzeća, istakla je danas u Sarajevu Malinka Koparanova, službenik u Ekonomskoj komisiji UN za Evropu /UNECE/.
Ona je danas, na početku radionice o “Jačanju uloge žena u jugoistočnoj Evropi” u Sarajevu, istakla da je važno da vlade zemalja jugoistočne Evrope i međunarodna zajednica rade zajedno, kako bi dale odgovor na glavne prepreke i tako podsticale žensko preduzetništvo.
Koparanova je dodala da je neophodna veća pomoć donatora u smislu tehničke pomoći, prenosa znanja, omogućavanja pristupa informacijama i umrežavanja, organizacije posebnih kreditnih linija namijenjenih malim i srednjim preduzećima čiji su vlasnici žene.
“Žene ove regije obično su nedovoljno zastupljene na tržištu rada, a u isto vrijeme previše zastupljene u nekim tradicionalno `ženskim` zanimanjima, gdje je njihova situacija, naročito u ruralnim oblastima, nesigurnija”, rekla je Koparanova.
Prema njenim riječima, mnoge žene širom regiona su zainteresovane da prošire svoja preduzeća i pređu iz sektora koji ostvaruje mali, u sektor koji ostvaruje veliki rast.
Generalni sekretar Savjeta za regionalnu saradnju /RCC/ Hido Biščević rekao je da je nedostatak prilika za zapopšljavanje ohrabrio mnoge žene da osnuju svoje firme, dok im je podrška mikrokreditnih programa pomogla da osnuju mala preduzeća, često na lokalnom nivou.
On je istakao da je i dalje ograničen broj mogućnosti za žene preduzetnike i dodao da su UNECE i RCC osmislili projekat kojim bi se podržalo žensko preduzetništvo u regionu jugoistočne Evrope, s akcentom na postojeća preduzeća čiji su vlasnici žene, sa potencijalom za uspješno širenje i otvaranje novih radnih mjesta.
“Cilj projekta je da se pozabavi sa tri ključne prepreke razvoju ženskog preduzetništva – nedostatak prilika za umrežavanja kroz uspostavljanje regionalne mreže žena preduzetnika; težak pristup kreditima, identifikovanje i razvoj inovativnih mogućnosti finasiranja i nedostatak specifičnog znanja i vještina, kroz realizaciju izgradnje kapaciteta koje bi omogućile ženama preduzetnicima da postanu efikasnije”, istakao je Biščević.
Direktor Odjeljenja za preduzetništvo Organizacije za industrijski razvoj malih i srednjih preduzeća Turske Nedžla Haliloglu rekla je da žene preduzetnici, koje su voljne rizikovati i za sebe stvoriti prilike, predstavljaju veoma značajan sloj društva za budućnost jugoistočne Evrope