SARAJEVO, Predsjednik Udruženja poslodavaca Federacije BiH /FBiH/ Nihad Imamović istakao je da se primjedbe poslodavaca na bankarski sektor odnose uglavnom na činjenice da je kredite vrlo teško dobiti, da su kamatne stope visoke i da je sve izraženija nemogućnost vraćanja kredita.
On je istakao da u BiH postoji jedan broj privrednih subjekata koji su se zadužili pod povoljnim uslovima prije recesije, a da su sada u situaciji gdje su narudžbe smanjene i da sada objektivno ne mogu sersvisirati te dugove.
“Jedna od bitnih tema o kojima će razgovarati jeste moratorijum na određene kredite gdje treba da bude uključena i vlast i Agencija za bankarstvo. Takođe, kamate su jedan od vrlo bitnih segmenata kao i dobijanje kredita za one projekte koji su izvozni i koji razvijaju privredu“, rekao je Imamović novinarima pred početak sastanka poslodavaca i predstavnika banaka BiH o uticaju recesije na ekonomska zbivanja u BiH.
Imamović je podvukao da je kriza u privredi u BiH izuzetno duboka i da bi zajednički dogovor privrednika i bankara puno pomogao, te da je stoga cilj današnjeg sastanka da se iznesu problemi i dođe do određenih zaključaka.
Predsjednik Udruženja banaka BiH Dino Osmanbegović istakao je da je cilj sastanka identifikacija pravaca djelovanja regulatora i državnih organa, kao i obaveza poslodavaca i bankarskog sektora u kontekstu prilagođavanja novonastalim uslovima.
“Banke mogu raditi sa privredom u ovim uslovima na izmijenjen način. U našem okruženju koje ima mnogo manje dugoročnih izvora za investicije moramo vidjeti koliko uopšte ima novih aktuelnih investicija i prilagoditi se sa kvalitetom sredstava ili iz srednjoročnih ili kratkoročnih izvora”, rekao je Osmanbegović novinarima.
On je naglasio da je tu riječ, prije svega, o održanju postojećeg nivoa poslovanja da bi se zadržala zaposlenost i povećala efikasnost poslovanja.
Zamjenik ministra finansija i trezora BiH Fuad Kasumović istakao je da banke i vlast u BiH moraju shvatiti da žive od privrede, te da su kamatne stope koje banke sada primjenjuju “bezobrazno visoke”.
“Banke su u prošloj godini ostvarile veliki profit. I u ova tri mjeseca banke veoma dobro posluju i one moraju shvatiti da moraju spustiti kamatne stope kako bi održale privredu i zaposlenost”, istakao je on.
Direktor Rajfajzen banke u BiH Mihael Miler naglasio je da je ova banka i u ovoj godini nastavila sa aktivnim kreditiranjem, te da je u prvom kvartalu ove godine odobrila oko 700 miliona KM novih kredita.
“Nalazimo se u situaciji u kojoj moramo svi zajedno – i banke i privreda i politika, povući poteze i dogovoriti se kako možemo izaći iz ove situacije jer to pojedinačno nije moguće”, istakao je Miler.
3 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
Ko, Vas-nas zasto pita za banke, kamate kada mogu u ovoj drzavi da se ovako ponasaju. Imate-mo klauzulu u ugovoru, da mogu kada hoce i koliko hoce povecati kamatu, a imaju instrumente za naplatu. Da su prihvatili krizu i smanjili svoj profit, kada se ubijamo radi kredita, jer se niko nije ovome nadao, banke-monopolisti dizu kamate. Jadni mi, kakva nam je buducnost vjesala i nista drugo, gdje je drzava da intervenise.
ja trebam uplatiti kredit do 8 u mesecu, prosli mesec kasnila plata 7 dana,nisam uplatio kredit na vreme,zagrebacka banka expresno poslala opomene meni,zirantima (oko 15.03)nisu sacekali ni do kraja meseca!
sad zovu i traze 20 km za opomene!!!!!
I kakvog tu ima razumjevanja sa njihove strane?
Zagrebacka i NLB su najgore banke!!!to je moje misljenje!
Zaigraće mečka i na vratima banaka, pa ćemo vidjeti onda čija maca vunu prede.