BEČ, Vlasti Hrvatske, koja će 2013. ući u EU, nemarno su se odnosile prema novcu koji je do sada u visini od oko milijardu evra prebačen toj zemlji iz pristupnih fondova EU, piše austrijski list “Pres”, napominjući da je poseban izvještaj o tome u srijedu objavio Evropski revizorski sud sa sjedištem u Briselu.
Prilikom uplata novca Hrvatskoj u visini od više od milijardu evra iz pristupnih fondova Evropske unije došlo je do velikih problema. Tako je, na primjer, u Hrvatskoj za rad sa evropskim strukturnim fondovima školovano samo 90 ljudi, umjesto njih hiljadu koliko ih je bilo planirano, navodi se u izvještaju.
U slučaju posebno važnog programa podrške za poljoprivredu, ogranak komisije u Zagrebu je, tek nakon četiri godine, shvatio da hrvatska Vlada već sprovodi program koji je suštinski isti, ali je zapravo mnogo jeftiniji.
U Hrvatsku je od 2001. do 2006. godine prebačeno ukupno 195 miliona evra. U periodu do kraja 2013. je predviđeno da u tu zemlju godišnje pristiže 150 miliona evra.
Pored toga nakon pristupa EU, Hrvatska ima pravo na godišnje subvencije Evropske unije u iznosu od 1,18 do 1,37 milijardi evra. Dakle, u svakom slučaju to je mnogo novca za jednu siromašnu zemlju kao što je Hrvatska, konstatuje se u izvještaju.
Ipak, u sklopu priprema da se ta sredstva smisleno iskoriste za modernizaciju državne uprave i privrede, mnoge stvari su krenule krivim putem. Jedan od glavnih razloga je bila korupcija, tako da su propali i pojedini pokušaji da se modernizuje hrvatska privreda.
Slična je situacija i u domenu poljoprivrede. Ipak, jedna od rijetkih svijetlih tačaka je podsticanje borbe protiv korupcije i organizovanog kriminala u Hrvatskoj.
U te svrhe 2001. godine formirani USKOK (Ured za suzbijanje korupcije i organizovanog kriminala) je u periodu od 2002. do 2007. dobio specijalnu podršku Evropske unije, koja je nešto kasnije, 2009. godine, pokazala prve rezultate kada je – kako se navodi u izvještaju Evropskog revizorskog suda – prijavljen veliki broj slučajeva korupcije, piše, bečki “Pres”.