BEOGRAD, Gas će za tržište Srbije biti isporučivan po istoj i očekivanoj cijeni od oko 330 dolara za hiljadu kubika plus transportni troškovi.
Generalni direktor “Srbijagasa” Dušan Bajatović izjavio je u Novom Sadu da, nakon potpisivanja Aneksa ugovora sa ruskim “Jugorosgasom”, Srbija neće imati nikakvih problema u snabdijevanju prirodnim gasom iduće godine.
Prema dokumentu koji je Bajatović potpisao sa izvršnim direktorom “Jugorosgasa” Vladimirom Koldinom, kojim je produžen raniji ugovor o snabdijevanju ruskim gasom, Srbija će nastaviti da kupuje gas prema dosadašnjim povoljnim uslovima koji obezbjeđuju isporuku do dvije milijarde kubnih metara, što su naše godišnje potrebe.
Moći ćemo da dobijemo i veće količine ukoliko bude potrebno, rekao je Bajatović naglasivši da su osim finansijskih i tehnički uslovi tog ugovora izuzetno povoljni jer nam omogućuju da gas “vučemo neravnomjerno”, odnosno znatno više zimi kada je najpotrebnije.
“Nastavljamo da kupujemo gas po kvartalima, kako nam odgovara a ne svakodnevno istu količinu, nema plaćanja penala za nepovučene količine gasa, koji bi bili mjereni desetinama miliona dolara u uobičajenim aranžmanima u takvom poslu”, objasnio je direktor “Srbijagasa”.
Taj energent će za naše tržište biti isporučivan po istoj i očekivanoj cijeni od oko 330 dolara za hiljadu kubika plus transportni troškovi, rekao je Bajtović novinarima nakon potpisivanja Aneksa ugovora i dodao da bismo gas platili više za deset do 15 odsto ako bi gas kupovali od nekog drugog.
On je naglasio da je u proteklim hladnim danima, kada je protok gasa u domaćim kapacitetima bio najviši, sistem funkcionisao u najboljem redu i zahvaljujući “Srbijagasu” privreda i građani su imali redovne isporuke neophodnih količina tog energenta.
Koldin je istakao da su, produženjem ugovora sa “Srbijagasom”, srpskoj industriji i građanima potpuno obezbjeđene potrebe za prirodnim gasom i dodao da je s ruske strane učinjeno sve kako se ne bi ponovila velika gasna kriza iz januara ove godine.
“Mi isporučujemo gas više od 30 godina i nikad od strane ‘Gasproma” i ‘Jugorosgasa” nije bilo prekida isporuka” rekao je Koldin i podsjetio da se januarski spor s Ukrajinom rješava pred arbitražnim sudom.
Gubici “Gasproma” zbog prekida isporuka gasa evropskim zemljama prije skoro godinu dana mjere se desetinama milijardi i to je za nas “prava tragedija”, kazao je on i napomenuo da su i našoj zemlji dostavljena odgovarajuća dokumenta koja pokazuju prave krivce za to što se desilo.
Koldin je dodao da se, na osnovu lošeg iskustva iz januara, rukovodstvo “Srbijagasa ” osiguralo i zaključilo ugovore koji obezbjeđuju redovno i kvalitetno snabdijevanje potrošača gasa u Srbiji.