BANJALUKA, U Republici Srpskoj nije moguće saditi američku sortu šljive “mednoslatka”, jer ne postoje zakonski uslovi za to – rečeno je u Ministarstvu poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva Srpske.
Iz Ministarstva navode da je prema Zakonu o genetski modifikovanim organizmima /GMO/ zabranjena upotreba ovakvih organizama i proizvoda od GMO.
U Ministarstvu ističu da niko ne može da zabrani predstavljanje rezultata nekog istraživanja, ali da ne postoje zakonski uslovi za uvođenje bilo kojih sorti voća, povrća, žitarica koje su genetski modifikovane.
“Prema našim informacijama, ova sorta je predstavljana i u ostalim evropskim zemljama, po čemu, nismo izuzetak, ali njihova primjena na terenu nije moguća”, naglašavaju u resornom ministarstvu.
Oni pojašnjavaju da upotreba GMO i proizvoda od GMO obuhvata njihovo uvođenje u životnu sredinu, u svrhu izvođenja ogleda, demonstracionih ogleda i razvoja novih sorti i hibrida ili gajenje u komercijalne svrhe modifikovanih živih organizama, njihovo stavljanje u promet, rukovanje, prevoz, pakovanje, tranzit preko područja Republike Srpske i njihovu preradu.
“Postoji, prema Zakonu, mogućnost ograničene upotrebe genetički modifikovanih organizama, u zatvorenim sistemima, radi naučno-istraživačkih aktivnosti, čime mogu da se bave samo pravna lica koja su registrovana u skladu sa Zakonom o naučnoistraživačkoj djelatnosti”, objašnjavaju u Ministarstvu.
Stručnjaci u Srpskoj ističu da su veoma skeptični prema genetski modifikovanoj hrani, te da nema potrebe za takvim sortama, jer u Republici Srpskoj postoje izuzetno kvalitetne i dobre sorte šljive.
Istog su stava i voćari u Republici Srpskoj koji ističu da ovi krajevi posjeduju ogromno bogatstvo kada je u pitanju kvalitet voća, te da se trude zadržati autohtone sorte.
Predstavnici Ministarstva poljoprivrede SAD predstavili su nedavno u Banjaluci novu sortu šljive – “mednoslatka”, za koju tvrde da je kvalitetna i potpuno bezbjedna za konzumaciju.
Tom prilikom su istakli da je ova genetski modifikovana sorta šljive visoko otporna na virus šarke, te da su je američke regulatorne institucije odobrile za proizvodnju kao veoma učinkovit i kvalitetan proizvod. Srna