BEOGRAD, Da se ne bi brukala, Vlada Srbije trebalo bi da obnovi mandat direktoru Direkcije za restituciju, Vladimiru Todoroviću,jer je odlično obavljao posao, kaže za „Novosti“ Milan Parivodić, bivši ministar za ekonomske odnose sa inostranstvom i autor Nacrta zakona o restituciji, koji predviđa povraćaj imovine u naturi. Sa druge strane, kaže Parivodić, Slobodan Ilić, bivši državni sekretar u Ministarstvu finansija, koji je do prije nekoliko dana vodio radnu grupu za donošenje zakona o denacionalizaciji, u posljednje četiri godine nije ništa uradio.
– Za restituciju je dobro što Ilić više nije na čelu radne grupe i nadam se da će biti imenovan neko sposobniji – navodi Parivodić. – Njegova radna grupa za ove četiri godine nije predložila nijedno rješenje i nisu pripremili nacrt zakona o restituciji. Jedino što je do sada urađeno je Nacrt koji je pripremila radna grupa na čijem sam bio čelu. Mislim da nije dobro da se političke partije sada suprotstavljaju već stečenim pravima svih vjerskih zajednica, koje su izrazile svoje negodovanje zbog ideje poništenja Zakona o povraćaju imovine crkvama pred Ustavnim sudom. To je maltretiranje Ustavnog suda jednim necivilizacijskim konceptom da se restitucija ne sprovede.
Naime, kako su „Novosti“ pisale, država u prvoj polovini godine neće usvojiti zakon o denacionalizaciji jer Ustavni sud još nije donio odluku o ocjeni ustavnosti Zakona o povraćaju imovine crkvama i vjerskim zajednicama.
Akcionim planom za rješavanje otvorenih pitanja u pravcu reformi za pristupanje EU je predviđeno između ostalog da se usvoji i zakon o restituciji i siguran sam da će to država i uraditi u roku koji je sama sebi zadala – ističe Parivodić. – To je njena obaveza prije svega prema građanima ali i prema EU. Nacrt koji sam radio sa radnom grupom u okviru Ministarstva finansija, koji je 2007. godine bio iznijet na posljednjoj sjednici kabineta premijera Vojislava Koštunice podržala je i EU. Sva udruženja bivših vlasnika su takođe stala iza tog prijedloga zakona. To je za državu najjeftinija varijanta, što se i pokazalo na primjeru Zakona o povraćaju imovine crkvama i vjerskim zajednicama gdje je dio poljoprivrednog i šumskog zemljišta već vraćen.
Imovina u naturi
– Potpuno je jasno da je koncept povraćaja imovine u naturi, gdje god je to moguće, potpuno funkcionalan, da ne košta previše i treba ga primjeniti – naglašava Parivodić. – Sve ostalo je zamajavanje građana i Evropske unije. Novosti