SARAJEVO, Portfolio Svjetske banke u BiH koji se sastoji od 15 projekata u vrijednosti do 240 miliona dolara u dobrom je stanju i nema projekata u riziku – konstatovano je tokom sastanka predstavnika vlasti BiH, Republike Srpske (RS) i Federacije BiH (FBiH) sa predstavnicima ove monetarne institucije.Evrope Džejn Armitraž danas su na konferenciji za novinare u Sarajevu izrazili zadovoljstvo što su prvi put predstavnici vlasti BiH i Svjetske banke zajednički izvršili pregled portfolija tokom kojeg je izvršena procjena trenutnog statusa operacija koje finansira ova monetarna institucija u BiH.
Armitražova se osvrnula na nedavni sastanak koji je održala sa predstavnicima vlasti BiH u Vašingtonu, tokom koga je razgovarano o sadašnjoj ekonomskoj situaciji u svijetu i krizi, te o tome na koji način Svjetska banka može pomoći BiH.
“Bankarski sistem u BiH je vrlo zdrav i njime se dobro upravlja, ali smo tokom tog susreta istakli da će svakako doći do smanjenja ekonomskog rasta u cijelom svijetu, što će za posljedicu imati da će izvoz iz BiH u druge zemlje biti teži”, istakla je Armitražova.
Ona je najavila da će u narednim mjesecima početi razgovori sa vlastima BiH o budućim projektima Svjetske banke u BiH.
“Osim postojećeg portfolija od 15 projekata u okviru kojeg je ugovoreno 240 miliona, u naredne dvije do tri godine Svjetska banka za BiH ima na raspolaganju dodatnih 200 do 250 miliona dolara”, dodala je Armitražova.
Ona je naglasila da bi prema optimističnom scenariju Svjetska banka mogla na raspolaganje BiH staviti dodatnih 100 miliona, uz uslov da BiH ostvaruje napredak i da se održava dobar makroekonomski učinak.
Predsjedavajući Savjeta ministara BiH istakao je da je tokom pregleda portfolija zaključeno da nema rizičnih projekata Svjetske banke u BiH i da postoji velika sigurnost portfolija te monetarne institucije u BiH.
“Dosadašnja kreditna aktivnost u BiH odvija se kroz 15 projekata u vrijednosti od 240 miliona dolara, od čega su 12 projekata kreditnih aranžmana po IDA uslovima i tri granta”, rekao je Špirić.
On je naglasio da je konstatovano da je 13 projekata efektivno a da se za dva očekuje potpisivanje ugovora, te da je razgovarano o koracima koje treba preduzeti da bi se ubrzalo provođenje projekata kao što je izmjena Zakona o državnim nabavkama.
“Konstatovali smo da postoje projekti na kojim postoji sporije povlačenje sredstava Svjetske banke kao što su Energija 4, projekat u slučaju epidemije ptičijeg gripa, te Projekat poljoprivreda i ruralni razvoj, kao i zaštita kvaliteta voda. Riječ je o ugovorenim i potpisanim projektima a još nema povlačenje sredstava”, rekao je Špirić.
On je napomenuo da se tokom razgovora govorilo o fleksibilnijem pristupu Svjetske banke na projektima koji su u BiH.
“Pet miliona dolara odobreno je za projekat eventualne epidemije ptičijeg gripa u BiH, što se na sreću nije dogodilo i razgovarali smo o mogućnosti da se ta sredstva usmjere za nešto što je trenutna potreba u BiH kao što je kju groznica”, dodao je Špirić.
Predsjedavajući Savjeta ministara BiH naglasio je da bi projekti Svjetske banke u budućnosti trebalo da snažno podstiču razvojne ciljeve vlada entiteta i BiH, te da bi vlasti trebalo da budu u prilici da same definišu i slobodnije pregovaraju o projektima koji će biti impelmentirani u BiH.
Pregled portfolija Svjetska banka radi u svim zemljama u kojim ima aktivni program pozajmljivanja, a od 1996. godine do danas u BiH je to urađeno sedam puta