BANJALUKA, Predsjednik Vlade Republike Srpske /RS/ Milorad Dodik smatra da Međunarodni monetarni fond /MMF/ nije imao nijedan suštinski razlog da sve pokazatelje u svom Preliminarnom izvještaju ne predstavi odvojeno za entitete i za zajedničke institucije BiH.
“Metodologija koju je koristio MMF u sastavljanju Preliminarnog izvještaja ne može biti opravdanje za zamagljenu sliku koja se dobije u jednom ovakvom zbirnom izvještaju. Ekonomska i finansijska dešavanja izvan BiH svakako će biti opterećenje za naš ekonomski razvoj”, rekao je Dodik na završnom sastanku sa predstavnicima delegacije MMF-a u BiH.
Dodik je na sastanku u Sarajevu kome je prisustvovao ministar finansija RS Aleksandar Džombić naglasio da će i u godinama koje slijede RS zadržati makroekonomsku stabilnost.
Kako se navodi u saopštenju iz Biroa Vlade RS za odnose s javnošću, MMF u svom Preliminarnom izvještaju nije dostavio zasebna mišljenja o ekonomskim i finansijskim pokazateljima za RS, Federaciju BiH i zajedničke institucije BiH, koja bi svim nivoima vlasti olakšala posao u primjeni preporuka u prevazilaženju problema.
Preporuku MMF-a u Preliminarnom izvještaju da se pristupi traženju brzog rješenja kada je riječ o vraćanju stare devizne štednje, Dodik je ocijenio kao neprihvatljivu, jer je BiH već usvojila Zakon o vraćanju stare devizne štednje, a RS je već emitovala obveznice i uputila ih na tržište kapitala.
On je istakao da će RS i u narednom periodu nastaviti rad na smanjenju javne potrošnje koja nije ugrožena ni usvajanjem seta zakona o platama.
Dodik je još jednom pozdravio potpisivanje Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju BiH sa EU i usvajanje Zakona o fiskalnom savjetu, te naglasio da je RS već pronašla načine da se ta sredstva, odnosno budžetski prihodi za koje će budžet RS biti uskraćen primjenom Sporazuma, nadoknade i to usvajanjem i primjenom Zakona o imovini, primjenom Zakona o fiskalnim kasama i usvajanjem novog zakona o igrama na sreću.
On je pozdravio stav koji je predstavljan u ranijim razgovorima sa predstavnicima MMF-a o potrebi provođenja popisa stanovništva u BiH i izrazio očekivanje da će predstavnici MMF-a, prije objavljivanja konačnog izvještaja, uvažiti iznesene argumentovane primjedbe predstavnika RS.