BANJALUKA, Republika Srpska neće pristati na povećanje budžeta institucija BiH u odnosu na prošlu godinu, iako to traže zajedničke institucije.
Ovo je “Glasu Srpske” izjavio premijer Republike Srpske Aleksandar Džombić pred sjednicu Fiskalnog savjeta BiH, koju je predsjedavajući Savjeta ministara BiH Nikola Špirić zakazao za danas, u 12 časova, u Sarajevu.
– I Republika Srpska i FBiH imaju zajednički problem, a to je jedan enorman aparat u zajedničkim institucijama na nivou BiH, koji je enormno povećao budžet u prethodnom periodu i ugrožava entitete. Na entitetima je socijalna i razvojna politika i prema tome treba obezbijediti dovoljno sredstava za to, a veoma se racionalno ponašati sa budžetom zajedničkih institucija – istakao je Džombić.
On je rekao da se ne može prihvatiti ono što su predložile zajedničke institucije, a to je povećanje njihovog budžeta za više od deset miliona maraka.
– Mi to nismo prihvatili ni prije nekoliko mjeseci, nećemo prihvatiti ni u budućnosti. Naš stav je da mogu da dobiju onoliko sredstava koliko su dobili 2010. godine, a ostala sredstva se ne mogu namiriti iz nekih drugih izvora. Ima prostora da se smanje nivoi javne potrošnje – naglasio je Džombić.
Dodao je da bi bilo kakvo povećanje budžeta zajedničkih institucija podrazumijevalo da će RS i FBiH dobiti manje sredstava.
– Oni uopšte nisu racionalni u svom poslu i to je problem! Kada mi na fiskalnom savjetu tražimo smanjenje nivoa javne potrošnje u zajedničkim institucijama, kažu nam da smo protiv države. To uopšte nije politika, to je jasna ekonomija – dodao je Džombić.
On je naveo primjer činjenica da zajedničke institucije imaju oko 22.000 zaposlenih, a RS oko 34.000 zajedno sa policijom i prosvjetom, a zajedničke institucije imaju oko 50 miliona maraka veći obim za plate.
– RS na 34.000 zaposlenih ima oko 100 miliona materijalnih troškova, a zajedničke institucije oko 240 miliona. To govori o racionalnosti i uopšte o tome da li neko vodi računa ili ne – zaključio je Džombić.
Finansijska kondicija
Džombić je izjavio Srni da je Srpska u ovu godinu ušla sa boljom “finansijskom kondicijom” od Federacije BiH, Srbije i drugih zemalja okruženja.
– Osnova za to je dobra privatizacija “Telekoma” i koncept razvojnog programa koji je značajno doprinio finansijskom sektoru, privrednim subjektima i infrastrukturnim projektima. Da su preduzete sve radnje radi ublažavanja ekonomske krize u Srpskoj potvrdili su i ekonomski pokazatelji – kazao je Džombić. Glas Srpske