BANJALUKA, Nezaposleni, koji očekuju da će tokom narednih mjeseci zaraditi koju dnevnicu kao građevinski radnici, ne treba mnogo da se nadaju sezonskom poslu, jer se ovom sektoru još ne nazire oporavak.
Građevinska sezona u BiH kalendarski je već počela, ali je na terenu situacija obeshrabrujuća, jer je u ovo doba, prije nekoliko godina, veliki dio muške populacije bio na građevinama, što danas, kažu u resornim sindikatima, predstavlja samo lijepu uspomenu.
Upozoravaju sindikalci da je u posebno teškom položaju stanogradnja, jer je slaba platežna moć potencijalnih kupaca, tako da veliki broj izgrađenih stanova čeka mušterije.
To, prema riječima Šabana Kadirića, predsjednika Sindikata građevinarstva BiH, znači da će nedostajati posla za ljude koji očekuju sezonsko zaposlenje u ovom sektoru, te da će zaposlenost sve više da pada.
“Građevinski radovi, u očekuvanom kapacitetu, niti su došli, niti će, kako procjenjujem, u narednom periodu biti bolje. Dakle, zabrinjavajuća je situacija na domaćem tržištu. Ništa nije bolje ni na mnogim stranim tržištima, kao što su Libija, Irak, Rusija, Alžir”, žali se Kadirić.
Optimističniji nisu ni privrednici, pa se tako Ranko Milić, predsjednik Unije udruženja poslodavaca RS, pita kuda sve ovo vodi.
“Poslova bi moglo da bude, ali, između ostalog, nedostaje novca i dobre organizacije. Problemi u građevinarstvu su se nagomilali, i ove godine ćemo, bojim se, imati katastrofalnu sezonu… Građevinski sektor prvi osjeti sve turbulencije na tržištu, a aktuelna situacija trenutno ide silaznom putanjom”, zaključuje Milić.
Da je na terenu uočljivo da se gradi neuporedivo manje stanova nego ranijih godina, slaže se i Džemal Kalajdžisalihović, sekretar Asocijacije građevinarstva i industrije građevinskih materijala BiH.
“Nedostaju investicije, pa zato ne možete očekivati da će biti posla”, podvlači on.
U građevinskim preduzećima takođe kažu da su prognoze pesimistične i da se plaše da mnoge radnike, željne plate ili bar dnevnice, neće moći da angažuju.
Dubioza građevinskog sektora u našoj zemlji nije od skoro, već se samo nastavlja niz teških godina, a dokaz za to su i podaci Agencije za statistiku BiH (BHAS), koji pokazuju da je prošle godine u BiH završena izgradnja 2.755 novih stanova, a 2010. čak 3.669. To se odnosi na stanove koje su izgradila građevinska preduzeća obuhvaćena izvještajima BHAS.
“Vrijednost izvršenih građevinskih radova bh. firmi u inostranstvu u četvrtom kvartalu 2011. godine bila je manja za 65,6 odsto u odnosu na isti period 2010”, saopštili su iz Agencije za statistiku BiH. Nezavine novine