SARAJEVO, BANJALUKA, Poljoprivrednici u FBiH su u mnogo lošijoj situaciji nego oni u RS jer uopšte nemaju podsticajne mjere kao što su regresirano gorivo i vještačko đubrivo, ustvrdio je Sead Jeleč, sekretar Udruženja poljoprivrednika BiH.
On je dodao da takođe nemaju nikakve podsticaje za uzgoj kukuruza, a što sve imaju poljoprivrednici u RS. Prema njegovim riječima, ukupna sredstva namijenjena poljoprivredi ista su u oba entiteta, ali su razlike u ostvarivanju podsticaja ogromne i dosta štete poljoprivrednicima u FBiH.
“Evo, na primjer, nemamo nikakve podsticaje za kukuruz iako se njegovim uzgojem bavi najveći broj stanovnika. Za pšenicu možemo ostvariti podsticaj od 12 feninga po kilogramu samo ako je prodamo domaćim prerađivačima, a što se od ukupno 60.000 tona, koliko se godišnje proizvede pšenice, uspije ostvariti za nekih 7.000 tona”, kazao je Jeleč.
On je istakao da isto tako uzgajivači svinja i junadi mogu ostvariti podsticaj bez dostavljenog računa kome je prodato, što ostavlja veliki prostor za sivu ekonomiju i zloupotrebu.
“Na drugoj strani imamo predviđena sredstva za neke poljoprivredne kulture koje niko ne proizvodi ili, na primjer, u mjerama za ruralni razvoj se može aplicirati za kupovinu narodne nošnje za kulturno-umjetnička društva, što je totalni apsurd”, naveo je Jeleč.
Hanefija Topuz, šef Odsjeka za poljoprivrednu politiku u Ministarstvu poljoprivrede FBiH, kazao je da poljoprivrednici u FBiH imaju pogrešnu percepciju kada su u pitanju podsticaji u entitetima.
“Mi nismo uveli regresirano đubrivo i gorivo iz razloga što je to gotovo nemoguće kontrolisati i što tu postoji veliki prostor za zloupotrebu. Ne znam kako to u RS uspijevaju. Ali smo zbog toga povećali neke druge podsticaje da to nadoknadimo”, pojasnio je Topuz.
On je kazao da je u toku registracija gazdinstava i da bi to trebalo da bude završeno do kraja godine, pa bi se tek s tim podacima moglo kontrolisati kome se i za šta odobrava regres.
“Ove godine smo povećali sredstva za ruralni razvoj sa 1.500.000 na preko 5.000.000 maraka. U okviru ove mjere uvedeni su podsticaji koji nisu bili prošle godine, kao na primjer podsticanje organske poljoprivrede”, naveo je Topuz.
Vladimir Usorac, predsjednik Udruženja poljoprivrednih proizvođača i farmera RS, kazao je da je osnovni problem s kojim se susreću poljoprivrednici u FBiH taj što imaju mnogo kantonalnih ministarstava i federalno, pa dolazi do zloupotreba podsticaja.
“Pored toga, FBiH proizvodi samo jednu trećinu od ukupne poljoprivredne proizvodnje u BiH, dok ostale dvije trećine proizvodi RS”, naveo je Usorac.
Bojan Kecman, portparol Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede RS, kazao je da je za podsticanje poljoprivrede u toku ove godine predviđeno 80 miliona maraka, što je u skladu sa zakonom.
“Nemamo dug iz prethodne godine i sve podsticaje smo isplatili na vrijeme i u ovoj godini, zbog čega smo ocijenjeni kao najbolje ministarstvo u prošloj godini, a što pokazuje da radimo u interesu proizvođača”, naglasio je Kecman.
On je naveo da je ovogodišnji Pravilnik o podsticajima u velikoj mjeri usklađen sa FBiH i predviđeno je izdvajanje više sredstava u većini mjera, posebno kada je riječ o podršci kapitalnim ulaganjima i ruralnom razvoju. Nezavisne novine