BEOGRAD, Vlada Srbije bi trebalo da donese odluku o ukidanju monopola NIS-a na uvoz naftnih derivata, čime bi poslije godina iščekivanja domaće tržište bilo liberalizovano.
Ministar energetike Petar Škundrić uvjeren je da će slobodno formiranje cijene naftnih derivata omogućiti ulazak jakih kompanija na domaće tržište.
On tvrdi da bi cijena goriva u Srbiji poslije ovoga trebalo da bude ispod prosjeka u regionu i podsjeća da će već dobijene licence za uvoznike važiti i dalje, dok će za kompanije koje ih zatraže važiti novi propisi.
“Mislim da je to dobro zato što ćemo imati konkurenciju jakih kompanija, imaćemo mogućnost da se testira naša Naftna industrija Srbije u slobodnoj konkurenciji i da kroz tu slobodnu utakmicu dostigne cilj da bude lider u regionu“, kaže Škundić.
Naftaši međutim ne dijele optimizam ministra Škundrića. Tako predsjednik udruženja AD Nafta Nebojša Atanacković kaže da u prvim mjesecima liberalizacije tržišta ne treba očekivati niže cijene naftnih derivata.
“Očekuje nas poslije Nove godine povećanje akcize koje će ovog puta biti za benzine oko šest dinara, a za dizel oko 4.5. Sa druge strane imamo opšti trend povećanje cijene sirove nafte, koji će se odražiti na cijenu derivata, tako da ćemo na početku godine veoma malo osjetiti od blagodeti tržišta“, kaže Atanacković.
Na dugoročnijem planu veća konkurencija trebalo bi da doprinese pojeftinjenju naftnih derivata na domaćem tržištu. Međutim, prema riječima urednice Balkanmagazin Jelica Putniković, cijena goriva će zavisiti i od toga koliko će naftaši željeti da zarade.
“Već su neki naftaši najavili da neće imati iste cijene na svim pumpama. I to će biti pravi znak tržišta. Možda ćemo mi u Beogradu na autoputu imati i skuplje gorivo, ali neko ko ima pumpu u kraju gdje je siromašnije stanovništvo, oni će morati prema kupovnoj moći da formiraju cijene“, kaže Putnikovićeva.
Inače, Uredba o zabrani uvoza derivata koja se sada ukida, uvedena je da bi se NIS zaštitio od konkurencije, s ciljem da se obnove i modernizuju rafinerijska postrojenja i proizvode goriva evropskog kvaliteta. Tako se u Srbiju mogla uvoziti nafta, a sve uvezene količine prerađivane su u NIS-ovim rafinerijama. B92