SARAJEVO, Komisija za finansije i budžet Predstavničkog doma Parlamentarne skupštine BiH nije danas podržala prijedlog poslanika SDS-a Aleksandre Pandurević da se od plaćanja PDV-a izuzmu humanitarni telefonski pozivi kojima se doniraju sredstva za liječenje u inostranstvu teško oboljelih.
Na sjednici komisije konstatovano je da je UO Uprave za indirektno oporezivanje (UIO) BiH i na ovaj prijedlog za dopunu Zakona o PDV-u dostavio Parlamentarnoj skupštini negativno mišljenje i da, čak i kada bi bio podržan zahtjev Pandurevićeve, takav zakon ne bi mogao stupiti na snagu i biti proveden.
Članovi Komisije saglasni su da ne treba narušavati koncept indirektnog oporezivanja, podsjećajući da je parlamentarna komisija više puta ocijenila da je indirektno porezivanje jedini konzistentan sistem u BiH.
U mišljenju UO UIO dostavljenom Parlamentarnoj skupštini navedeno je da ne postoji zakonska obaveza obračuna i plaćanja PDV na iznos donatorskih novčanih sredstava prikupljenih putem poziva na humanitarni broj te precizirano da osnovica na koju se obračunava i naplaćuje PDV predstavlja iznos koji operater zadržava za sebe kao naknadu za učinjene usluge.
Upozoravajući da postoji nesklad između telekom operatera u pogledu koji se dio iznosa od humanitarnih poziva oporezuje, Komisija je zatražila od UIO da ukaže ko od operatera krši Zakon o PDV te da ih opomene.
Iako njen prijedlog za dopunu Zakona o PDV-u nije podržan, Pandurevićeva je pozitivnim ocijenila što je ukazano na činjenicu da neki telekom operateri na nezakonit način naplaćuju PDV na humanitarne telefonske pozive.
“To govori kakva pravna i socijalna nesigurnost ovdje vlada jer država od onih kojima nije u stanju da obezbijedi liječenje ni u zemlji ni u inostranstvu bukvalno otima i ono što joj ne pripada”, istakla je Pandurevićeva.
Ona je izrazila očekivanje da UIO izvrši kontrolu naplate u telekom operaterima i da reaguje na nezakonito naplaćivanje PDV na humanitarne telefonske pozive. Srna