BANJALUKA ,Građani RS, po svemu sudeći, uprkos globalnoj ekonomskoj krizi nisu zabrinuti za svoju ušteđevinu u bankama.
Tako u Srpskoj, za razliku od FBiH, Srbije i drugih zemalja u okruženju, u kojima se mogu vidjeti redovi pred bankama, za sada nema masovnog podizanja štednih uloga.
Nadležni u komercijalnim bankama, Centralnoj banci BiH, ministarstvima finansija, kao i mnogi ekonomisti tvrde da nema mjesta za zabrinutost i paniku i da su štedni ulozi građana potpuno bezbjedni.
Prema podacima Agencije za bankarstvo, ukupni depoziti stanovnika RS u bankama Srpske u prvom polugodištu ove godine su 1.179.719.000 maraka, što je 24 odsto od ukupnih depozita i osam odsto više u odnosu na 31. decembar 2007. godine, a u posljednja tri mjeseca povećani su za još 95 miliona maraka.
– Najzastupljeniji su kratkoročni depoziti koji predstavljaju 71 odsto ukupnih depozita. Za prvih šest mjeseci ove godine kod sedam banaka zabilježen je rast depozita stanovništva za 10,5 odsto, a tri banke bilježe pad od 4,7 odsto – rekla je portparol Agencije za bankarstvo RS Jasna Vijtiuk.
Radnik u službi marketinga u Prokredit banci Valentina Tolić, naglasila je da se u posljednje vrijeme mnogu čuti razne informacije u vezi sa krizom i da mnoge od njih dolaze iz neprovjerenih izvora i predstavljaju čiste špekulacije i glasine koje građane dovode u nedoumicu.
– Imali smo zahtjeve građana za povlačenje depozita, ali smo klijentima objašnjavali da je banka bezbjedna i zato su slučajevi povlačenja novca iz naše banke sada zaista rijetki – istakla je Tolićeva.
Stručni saradnik za odnose sa javnošću u NLB Razvojnoj banci Ljiljana Čičić smatra da su ulaganje i štednja u bankama bezbjedni.
– NLB Razvojna banka već 12 godina posluje pozitivno i ima veliki broj klijenata, dok dugoročni depoziti rastu. Ukupni depoziti viši su od milijardu maraka – naglasila je Čičićeva.
Prema njenim riječima, evropsko tržište je konzervativno za razliku od američkog tržišta i svoj novac ne plasira u sumnjive poslove.
Zaštita
Tolićeva je pojasnila da, kako bi se zaštitili depoziti građana u BiH, postoje mjere zaštite koje utiču na stabilnost bankarskog sistema i bezbjednost štednih uloga.
– Tako i Prokredit banka, kao i sve druge banke u BiH, za svaku marku depozita izdvaja 0,18 maraka, kao obaveznu rezervu na račun kod Centralne banke BiH. Agencija za osiguranje depozita garantuje sve uloge do 7.500 maraka, a ta će se garancija vjerovatno i povećati – naglasila je Tolićeva.
Istakla je da je raspolaganje depozitima definisano ugovorima kojih se banka pridržava, a ustaljena praksa je da u slučaju podizanja većih iznosa klijenti kontaktiraju sa poslovnicom dan unaprijed. Glas Srpske